Już 10 listopada odbędzie się Nadzwyczajny Zjazd Radców Prawnych, podczas którego podjęta zostanie dyskusja na temat zmiany zasad wyborów do organów samorządowych, a także wprowadzeniu zakazu łączenia funkcji dziekana rady okręgowej i członka prezydium krajowej rady. O niedemokratycznych postulatach części samorządów radcowskich dla Dziennika Gazety Prawnej mówił Włodzimierz Chróścik, Dziekan Rady OIRP w Warszawie.
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 2018 r. odbędzie się w Warszawie Bieg Niepodległości, którego organizatorem jest m.st. Warszawa. W ramach Biegu Niepodległości członkowie stołecznego samorządu rywalizować będą o Puchar Dziekana OIRP w Warszawie.
W najnowszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej Włodzimierz Chróścik, Dziekan Rady OIRP w Warszawie oraz Łukasz Oleksiuk, Przewodniczący Komisji ds. Wykonywania Zawodu Rady OIRP w Warszawie, przedstawili zalety możliwości zatrudniania radców prawnych na umowę o pracę.
W sytuacji gwałtownych przemian w otoczeniu społecznym i ustrojowym liderzy części izb chcą, aby Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych zajął się analizą „kto kosztem kogo”, przedkładając rozgrywki personalne nad interes samorządu i jego członków. Zrobię wszystko, aby nie dopuścić do przyjęcia antydemokratycznych postulatów, dyskryminujących część naszego środowiska – Włodzimierz Chróścik, Dziekan Rady OIRP w Warszawie.
Z radością informujemy, że zakończyliśmy prace nad nową platformą e-learningową dla radców prawnych OIRP w Warszawie. Dostęp do platformy uzyskać można za pośrednictwem Extranetu. Platforma dostosowana jest również do korzystania na urządzeniach mobilnych.
We wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej (z 9 października 2018 r.) poruszono temat edukacji prawników oraz dostępu do wiedzy teoretycznej i praktycznej. O efektywnych metodach przygotowywania przyszłych prawników do pracy zawodowej mówiła prof. Monika Całkiewicz, Wicedziekan Rady OIRP w Warszawie.
Mamy przyjemność poinformować, że OIRP w Warszawie uruchomiła Radcowski Ośrodek Pomocy Pro Bono. Radcy prawni z Izby warszawskiej zawsze chętnie podejmowali się świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej potrzebującym. Mamy nadzieję, że również i tym razem możemy liczyć na Państwa wsparcie.
Do 26 października radcy prawni mogą zgłaszać się do udziału w programie międzynarodowej wymiany prawników. Projekt przeznaczony jest dla aktywnych zawodowo radców prawnych mających nie więcej niż pięć lat doświadczenia zawodowego.
Ataki hakerskie na sieci komputerowe dotyczą coraz częściej małych i średnich przedsiębiorców, a także kancelarii prawnych. Cyberprzestępczość bierze na cel małe podmioty, które mają mniej zaawansowane strategie, systemy i procedury zapewnienia bezpieczeństwa danych, nie tylko dla osiągnięcia bezpośrednich korzyści, ale też w celu użycia ich systemów, jako bramy wejściowej do systemów większych organizacji, z którymi prowadzą one współpracę biznesową.
Prezydium KRRP z niepokojem przyjmuje doniesienia prasowe wskazujące, jakoby w Ministerstwie Sprawiedliwości toczyły się prace nad przygotowaniem projektu zmian legislacyjnych umożliwiających prokuratorowi zwolnienie z tajemnicy zawodowej profesjonalnych pełnomocników prawnych bez konieczności uzyskania zgody sądu.
Nowelizacja Kodeksu karnego z 7 lipca 2022 r. – szkic zagadnień
Udzielanie zamówień podobnych w trybie zamówienia z wolnej ręki
Przepisy o wejściu życie aktów prawa miejscowego – nieporozumienia w praktyce legislacyjnej i orzecznictwie
Zmiana warunków pracy i płacy w drodze aneksu do umowy o pracę – zarys problematyki prawnej
Cywilna czy administracyjna droga sądowa w sprawach o zapłatę dotacji oświatowej?