Stan epidemii, a wcześniej stan zagrożenia epidemicznego, przeniósł edukację dzieci i młodzieży do Internetu. Nauczyciele prowadzą codziennie zajęcia online i spotykają się z uczniami wirtualnie. Radcowie prawni z OIRP w Warszawie, zaangażowani w edukację prawną, również nie pozostali bierni i kontynuują prowadzenie lekcji z prawa w sieci.
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie objęła patronatem inicjatywę społeczną skupiającą podmioty prywatne, które w sposób materialny i niematerialny pomagają w walce z epidemią koronawirusa.
Epidemia wirusa COVID-19 i związane z nią liczne prace legislacyjne sprawiają, że nasze wsparcie dla obywateli staje się coraz bardziej potrzebne. Specustawa przegłosowana w parlamencie i podpisana wczoraj przez prezydenta wprowadza poważne zmiany w bardzo wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarczego, w tym zmiany w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, którego jesteśmy częścią. Jako profesjonaliści powinniśmy wspierać zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty prowadzące działalność gospodarczą, poprzez objaśnianie im zmian, które właśnie zaszły albo niebawem wejdą w życie.
W nocy z 31 marca na 1 kwietnia weszły w życie bardzo ważne akty prawne.
W obliczu epidemii koronawirusa oraz idącego za tym ograniczenia swobody poruszania się Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie wspiera osoby, które w obecnym czasie są w najtrudniejszej sytuacji – samotnych, niesamodzielnych członków stołecznego samorządu. W związku z coraz większą liczbą potrzebujących wsparcia informujemy, iż została otwarta rejestracja dla wolontariuszy chętnych do pomocy seniorom Izby warszawskiej.
Prezydium Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie podjęło decyzję o przekazaniu darowizny na rzecz placówek medycznych, które najbardziej potrzebują wsparcia w obliczu walki z wirusem COVID-19.
Wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie zwrócił się do Izby warszawskiej z prośbą o przekazanie radcom prawnym apelu związanego z trudną sytuacją spowodowaną przez epidemię koronawirusa.
„Korona Ci z głowy nie spadnie” to inicjatywa, która ma wesprzeć rodziny medyków, by te w jak najmniejszym stopniu doświadczyły nieobecności rodziców w czasie walki z koronawirusem. Pomysłodawczynie akcji – pielęgniarka Katarzyna Kazakidis oraz radca prawny Aleksandra Ejsmont, nie tylko nagłośniły ten palący problem, ale przede wszystkim zaproponowały jego rozwiązanie. Tak powstał wolontariat, w ramach którego każdy może zgłosić się do opieki nad dziećmi tych, którzy narażają się ratując życie innych.
30 lipca 2019 roku uchwalono Ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Niniejsza nowelizacja zmienia m.in. kodeks cywilny oraz ustawę o prawach konsumenta w zakresie, w jakim osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą korzystać z ochrony przewidzianej dla konsumentów. Zmiana miała wejść w życie z dniem 1 czerwca 2020 roku.
Uwzględniając obecną sytuację i związany z tym brak możliwości organizacji szkoleń stacjonarnych już od poniedziałku, 23 marca, OIRP w Warszawie udostępni radcom prawnym możliwość udziału w szkoleniach bez wychodzenia z domu – poprzez transmisje on-line wykładów szkoleniowych.
Zmiany w „Polskim Ładzie”
Odszkodowanie zasądzone na podstawie art. 183d Kodeksu pracy jako sankcja skuteczna, proporcjonalna i odstraszająca. Czyli jaka?
Ważniejsze zmiany planowane w Kodeksie prac
Ochrona tajemnicy zawodowej w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym
Zarząd i rada nadzorcza w spółce akcyjnej – zmiany w organizacji i funkcjonowaniu