Począwszy od listopada, w każdą środę po godzinie 12:00 stołeczni radcy prawni będą udzielali porad prawnych na antenie Radia Kolor w audycji „Masz prawo”.
We wtorek, 27 października, Radcowski Ośrodek Pomocy Pro Bono oficjalnie nawiązał współpracę z Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Podczas spotkania z przedstawicielami stowarzyszenia, stołecznych radców prawnych reprezentowali Dziekan Rady OIRP w Warszawie, prof. Monika Całkiewicz oraz koordynator działań Pro Bono w Izbie warszawskiej, dr Filip Czernicki.
W ocenie Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r., sygn. K1/20 w sprawie oceny zgodności z Konstytucją RP dopuszczalności przerywania ciąży w sytuacji ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu oraz nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu stanowi naruszenie umowy społecznej, której wyrazem jest przyjęta w referendum w 1997 r. Konstytucja RP.
Raport „Programy do zarządzania kancelarią prawną. Jak wybrać i wdrożyć najlepszy program dla Twojej kancelarii?” już dostępny. Dokument przygotowany na zlecenie Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP pod przewodnictwem Wicedziekana Rady, Włodzimierza Chróścika, można pobrać na naszej stronie oraz stronie KIRP.
W poniedziałek, 19 października, rozpoczęła się międzynarodowa konferencja dot. szeroko rozumianej działalności pro bono w praktyce prawniczej. Wydarzenie skupiło czołowych działaczy pro bono, naukowców oraz specjalistów w dziedzinie prawa interesu publicznego na całym świecie. Wśród zaproszonych prelegentów znalazł się dr Filip Czernicki, koordynator Radcowskiego Ośrodka Pomocy Pro Bono przy OIRP w Warszawie.
Niezależne Stowarzyszenie Lawyers for Lawyers rozpoczęło projekt monitorowania sytuacji prawników i potencjalnych ograniczeń w wykonywaniu przez nich zawodu w poszczególnych państwach. W tym celu, Stowarzyszenie odbywać będzie cykliczne spotkania online z reprezentantami samorządów prawniczych w danym kraju w celu omówienia aktualnego statusu prawników oraz potencjalnych zagrożeń dla ich niezależności oraz zasad wykonywania zawodu.
W czwartek, 15 października odbyło się nieformalne spotkanie online członków zarządu i ekspertów stowarzyszenia GAJE (Global Alliance for Justice Education), w którym udział brał m.in. współprzewodniczący organizacji, dr Filip Czernicki. Dyskusja prawników i naukowców z całego świata skupiła się na opracowaniu nowych koncepcji szerzenia edukacji prawnej w trudnych czasach pandemii.
Przedstawiamy kolejną część „Księgi bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej radcy prawnego”. Tym razem dotyczy ona poczty elektronicznej i chmury w pracy członków samorządu radców prawnych.
Kapituła konkursu „Ambasador mediacji” organizowanego przez Centrum Mediacji przy Krajowej Radzie Radców Prawnych oraz Ogólnopolską Sieć Ośrodki Mediacji Radców Prawnych dokonała wyboru laureata w pierwszej edycji konkursu za rok 2019.
W związku ze wzmożonym prawdopodobieństwem rozpoznawania spraw w postępowaniach przyspieszonych w dniach 11-13 listopada br., Rada OIRP w Warszawie poszukuje radców prawnych, uprawnionych do pełnienia funkcji obrońcy w sprawach karnych, którzy w ww. terminie podjęliby się pełnienia dodatkowych dyżurów obrończych.
Przepisy o ochronie sygnalistów. Nowe obowiązki pracodawców
Radca prawny w kontekście „podsłuchów”
Praktyczne aspekty stosowania art. 296 Kodeksu karnego
Termin przedawnienia należności z tytułu składek członkowskich na rzecz izby lekarskiej
Zasady techniki prawodawczej w najnowszym orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego