Wolność słowa – podstawa demokracji – jest zawsze kłopotliwa dla rządzących.
Polska opowieść ludowa rozwijała się w dość specyficznych warunkach pańszczyzny, gdzie prawo egzekwowane było z bezwzględną surowością, choć ze sprawiedliwością nie miało wiele wspólnego.
W obszernych archiwach Penitencjarii Apostolskiej spisano chyba wszystkie grzechy znane rodzajowi ludzkiemu od stworzenia świata.
Dziedziczy oczywiście dziedzic. Prasłowiański „diedit” to „potomek dziadka”, a died wziął się z określenia starszego człowieka w ogóle, zanim zaczął oznaczać pokrewieństwo.
Grzech piąty. Avaritia - Łamanie zasad rozliczeń z klientami
Kiedy w 1940 roku hitlerowskie Niemcy pokonały Francję, świat zastygł w niemym przerażeniu. Wszyscy wiedzieli, że to nie koniec.
Wywiad z Małgorzatą Grudniewską-Wierzchoń, radcą prawnym OIRP w Warszawie oraz Abogada Illustre Collegi de l'Advocacia de Barcelona (ICAB) w latach 2013–2020.
To stworzenie pojawia się znikąd. Na jego widok ulice pustoszeją. Pewnego wieczora, gdy trwa uliczne święto i wszyscy tańczą na ulicy, znów daje się słyszeć krzyk Kankuranga.
Artysta też człowiek. Swój honor i poglądy ma (albo nie). Malarze, poeci, publicyści wobec historii, polityki, nędzy i namiętności czasami są bezsilni. Gdy biorą jednak sprawy w swoje ręce, kończy się to albo skandalem, albo na ławie oskarżonych.
„Żadnej idei nie da się zabezpieczyć przed zmianami znaczenia” zauważa Carl Schmitt w monografii „Nomos ziemi”. Ofiarą tego procesu padły również myśli Ottona von Gierkego.
Wśród nadprzyrodzonych towarzyszy ludzkiej niedoli lub – jeśli ktoś woli racjonalistyczne podejście – alegorii, istnieje jedna postać, której do Temidy bardzo blisko. To znana nam z ludowych podań i opowieści Śmierć.
Stosunkowo często stosowany przymiotnik arbitralny
Grzech czwarty. Acedia - Nieunikanie konfliktu interesów
Rok 1945 – nowa Polska, nowe granice, nowi przywódcy, nowe porządki, nowe elity… Jaka będzie ta nowa Polska i czy w ogóle będzie Polska? Kto i jak będzie rządził?
W niniejszym reportażu podzielę się z Państwem własnymi doświadczeniami, przemyśleniami oraz spostrzeżeniami związanymi z wyprawą na dwa pięciotysięczniki.
Podziemna Warszawa istnieje. Swoich tajemnic nie powstydziłaby się nawet przed samym Paryżem. Zwłaszcza tych historycznych grot i lochów z XVIII i XIX wieku.
Promittere to po łacinie „przyrzekać”, więc compromittere to „przyrzekać razem, wspólnie”. Piękna sprawa.
Grzech trzeci. Ira - Przekroczenie granic wolności słowa i pisma
Najpowszechniej uznawaną i czczoną wartością jest wolność. Nikt nigdy nie przeczył, że jej brak godzi w poczucie godności zarówno jednostek, jak i całych narodów.
Wokół postaci profesora Juliusza Makarewicza, giganta polskiej nauki prawa karnego i współtwórcy kodeksu karnego z roku 1932, narosło na przestrzeni lat wiele mitów. Do powstania części z nich przyczynił się on sam.