Wywiad z radcą prawnym Zbigniewem Dąbkiem cz. 1
Redakcja Temidium: Należy Pan do tych nielicznych radców prawnych, którzy byli w Korei Północnej, i być może jest Pan jedynym, który udał się tam, żeby… pobiegać. Ale zanim o tym, porozmawiajmy o samym bieganiu – sporcie ostatnio bardzo modnym. Czy można powiedzieć, że biegacze stworzyli dziś w pewnym sensie „sportową rodzinę”? Tomasz Łuczyński: Myślę, że tak. Na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń mogę śmiało stwierdzić, że biegacze to grupa ambitnych i pozytywnie zakręconych ludzi różnych profesji, skoncentrowanych na celu oraz wierzących, że regularny wysiłek przyniesie w końcu oczekiwane efekty w postaci poprawy stanu zdrowia, lepszej kondycji i samopoczucia. Cechuje ich otwartość i gotowość na nowe wyzwania, u amatorów dodatkowo dostrzegam chęć oderwania się od monotonii życia zawodowego lub rodzinnego.
Z przyjemnością pragniemy poinformować, iż rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych wdzięcznemu, ale dla wielu niełatwemu tematowi, jakim jest wino. Będziemy się starać przybliżyć podstawowe zagadnienia z nim związane, tak aby przyjemność spożywania wina korespondowała z umiejętnością świadomego wyboru konkretnej butelki, by nie była to wiedza tajemna dla wybranych.
Współczesnemu prawnikowi trudno obyć się bez dobrego komentarza do ustawy. Rozważania odnoszące się do treści i zakresu stosowania norm prawnych masowo wychodzą zarówno spod piór teoretyków, jak i praktyków. Pozbawienie współczesnego jurysty komentarzy oznaczałoby odebranie mu jednego z podstawowych narzędzi pracy. Choć trudno w to uwierzyć, swobodne sporządzanie i posługiwanie się naukowymi opracowaniami ustaw stanowi przywilej środowiska od nieco ponad dwustu lat. Wcześniej bywało różnie, a wszystko za sprawą wysokiej samooceny imperatora Justyniana (483-565).
O Jeremim Przyborze i Agnieszce Osieckiej, a także o ważnych miejscach na kulturalnej i towarzyskiej mapie Warszawy podczas spotkania w Klubie Radcy Prawnego, które odbyło się 16 maja 2017 r. opowiadała Paulina Potasińska, wykładowca w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” Uniwersytetu Warszawskiego, lektorka języka polskiego jako obcego, doktorantka w Zakładzie Literatury XX i XXI wieku UW, a także badaczka literatury związanej z Warszawą.
Ze Zbigniewem Korbą, radcą prawnym i partnerem w kancelarii prawnej Deloitte Legal oraz autorem powieści „Transakcja”, rozmawia Marcin Zawiśliński.
Słowo kodeks należy do grupy terminów technicznych, które każdy prawnik odmienia przez przypadki nieustannie. Z podobną częstotliwością współcześni słudzy Temidy odwołują się do takich jego derywatów, jak „kodeksowy”, „kodyfikować”, „kodyfikacja” itp. Kodeks to dziś słowo-instytucja, a zarazem kluczowe wyrażenie definiujące kontynentalną kulturę prawną. Rzeczownik ten, wypowiedziany na głos, zostawia na końcu języka łatwo uchwytny łaciński posmak. Nic dziwnego. Jego pochodzenie sięga daleko w przeszłość. Aby zrozumieć jego etymologię, należy więc cofnąć się do czasów, kiedy radcowie prawni nazywani byli iurisconsulti, kiedy togi, które nosili, różniły się od współczesnych nie tylko kolorem i kiedy codex… nie był jeszcze kodeksem.
Wywiad z rysownikiem, sSR Arkadiuszem Krupą
Mało kto dziś pamięta, że mennonici, osadnicy holenderscy, zasiedlili w XVIII wieku nadwiślańskie tereny Mazowsza. Po ich obecności nie zostało wiele, kilka cmentarzy, zbory i drewniane chałupy.
Czy zbrodnia jest wpisana w naturę człowieka? Czy praca na miejscu zbrodni choć trochę przypomina to, co widzimy w popularnych serialach kryminalnych? Co to jest modus operandi? Dlaczego ludzie zabijają? – na te i inne pytania odpowiadała prof. Monika Całkiewicz, Wicedziekan Rady OIRP w Warszawie i autorka książki „Zbrodnia prawie doskonała” podczas spotkania w Klubie Radcy Prawnego.
Wywiad z Janiną Wiśniewską
Choć niepozorna, okolica dzisiejszej siedziby Okręgowej Izby Radców Prawnych to prawdziwa skarbnica historii Warszawy ostatnich dwustu lat.
Lex Gallery OIRP w Warszawie po raz kolejny gościła znakomitych artystów – 7 kwietnia 2016 r. odbył się wernisaż malarstwa jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów Franciszka Maśluszczaka, natomiast 19 maja br. – wernisaż prac polskich i niemieckich rzeźbiarzy, malarzy i grafików. Wernisaż Franciszka Maśluszczaka
Sytuacja prawników pochodzenia żydowskiego w polskiej palestrze.
Klub Seniora Izby warszawskiej zorganizował 4 lutego br. niezwykłe spotkanie z radcą prawnym OIRP w Warszawie Michałem Zawiłą. Mecenas był konsulem generalnym w Rio de Janeiro, konsulem w Sydney, Madrycie i Ottawie oraz wicekonsulem w Chicago.
Wywiad z mec. Ryszardem Antonim Tupinem.
We wrześniu br., w Klubie Radcy Prawnego, odbyło się spotkanie z Edwardem Hulewiczem.
W poniedziałek, 26 października br. w naszym Klubie Radcy Prawnego gościliśmy wybitnego aktora Ignacego Gogolewskiego.
„Trzeba nie lada bezczelności, żeby bez najmniejszego skrępowania sięgać pełnymi garściami z żywiołu romansu i mieszać go ze skrajnymi emocjami wyrachowanych szachów”