24.04.2024

Z kulturą pod rękę – 25.01.2016 r.

opublikowano: 2016-01-25 przez:

W tym tygodniu w konkursie „Z kulturą pod rękę” mamy dla Państwa dwa podwójne zaproszenia na spektakle – „Wszyscy moi synowie”, „Nosorożec”.

Spektakle obędą się:
30 stycznia 2016 r. – „Wszyscy moi synowie”, godz. 19.00
31 stycznia 2016 r. – „Nosorożec”, godz. 17.00
 
Arthur Miller, Wszyscy moi synowie
Przekład: Jacek Poniedziałek
Z powodu wadliwych części do samolotów wyprodukowanych w fabryce Joe Kellera podczas wojny ginie kilkudziesięciu pilotów. Jego syn próbuje znaleźć odpowiedź, czy ojciec dorabiając się majątku, świadomie posłał na śmierć amerykańskich żołnierzy.
Nagrodzona prestiżową Tony Award sztuka z 1947 roku wybitnego amerykańskiego dramaturga Arthura Millera to dramat o moralności w interesach i konsekwencjach jej braku. Autor, nawiązując do doświadczeń II wojny światowej, stawia pytania o granice ludzkiej uczciwości i cenę materialnego sukcesu.

Szczegóły na stronie teatru








Eugène Ionesco, Nosorożec
Bérenger pracuje w dużej firmie. Nieusatysfakcjonowany pracą, niezadowolony z codziennej rutyny, chciałby żyć więcej i bardziej. Ma wielkie aspiracje, ale niewielkie możliwości. Kiedy jednak w mieście ludzie zaczynają zmieniać się w nosorożce, Berenger postanawia pozostać sobą.
„Wielokrotnie w moim życiu zadziwiało mnie to, co można by nazwać prądem opinii, nagłą zmianą, którą on wywołuje, siłą zarażania, mającą charakter istnej epidemii (...) Ludzie zmieniają swoje poglądy, zmieniają siebie, i gotowi są z całą świadomością zamordować tych, którzy tych poglądów nie podzielają. Za nimi idą inni i tak dalej. Wszystko to dzieje się nie w kategoriach intelektu, ale  uczucia, ślepego witalizmu." - mówił w rozmowie o "Nosorożcu" Ionesco.
„Dla mnie to jest tekst o sile dobrowolnego zrzeczenia się własnego myślenia na rzecz myślenia zbiorowego, zawieszenie swojej indywidualności. Człowiek współczesny swój światopogląd opiera na przekazie mediów. Dodajmy, często mediów plotkarskich, opisujących świat pobieżnie. Mechanizmy rynkowe chcą nas zmienić w niezaspokojoną masę konsumentów. Dziś to zagrożenie jest perfidne, bo nie jest związane z żadnym przymusem totalitarnym, ideologią czy filozofią. Ten proces dzieje na zasadzie łagodnej perswazji, która przyjmujemy, często nieświadomie. Wielu ludzi tak żyje – pracują do późna, brakuje im czasu dla rodziny, mają za to nowy model telefonu i wakacje na Malediwach. O tym warto rozmawiać z widzem, zapytać, którą drogę wybrać. Być może lepiej jest nie myśleć, poddać się wszystkiemu? Bycie nosorożcem może być kuszące.” – mówi reżyser spektaklu.

Szczegóły na stronie teatru
Repertuar
 
Dwie osoby, które zgłoszą się do nas jako pierwsze i wpiszą w tytule maila tytuł przedstawienia otrzymają podwójne zaproszenie na spektakl, grany w Teatrze Dramatycznym (Scena im. T. Łomnickiego, ul. Kasprzaka 22, Scena Przodownik, ul. Olesińska 21).
 
W tytule maila prosimy podać dzisiejsze hasło: „Wszyscy moi synowie”, „Nosorożec”, a w mailu – podstawowe dane: imię, nazwisko,
numer wpisu lub numer aplikanta oraz numer telefonu.
Maile prosimy kierować na adres: kultura@oirpwarszawa.pl.
 
Decyduje kolejność zgłoszeń!
 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy