17.05.2021

W środę pierwsza edycja Europejskiego Dnia Prawnika

opublikowano: 2014-12-09 przez: Mika Ewelina

Na środę w około 250 szkołach ponadpodstawowych w całym kraju zaplanowano lekcje poświęcone tematyce prawnej. Zostaną one poprowadzone przez adwokatów i radców prawnych. Tego dnia - po raz pierwszy - obchodzony będzie Europejski Dzień Prawnika.

Jak poinformowały samorządy adwokatów i radców prawnych oraz resort edukacji, podczas lekcji poruszona ma zostać problematyka praw i obowiązków uczniów i sposobów ochrony tych praw, a także kwestie związanie z ochroną danych osobowych i wizerunku w internecie, czyli np. dopuszczalności umieszczania zdjęć na portalach społecznościowych. Przybliżona ma zostać także specyfika i rola zawodów prawniczych.

"Polskie obchody dnia prawnika mają na celu podnoszenie świadomości prawnej społeczeństwa, poczynając od najmłodszych obywateli, a kończąc na dorosłych" - zaznaczyła Naczelna Rada Adwokacka. Według danych NRA w akcji weźmie udział 123 adwokatów, którzy pojawią się w 88 szkołach.

Z kolei Grzegorz Furgał z Krajowej Izby Radców Prawnych poinformował PAP, że w środę lekcje poprowadzi 220 radców prawnych w 192 szkołach. W niektórych szkołach lekcje będą prowadzone przez dwie osoby - adwokata i radcę. "Adwokaci i radcowie będą wskazywać na praktyczne rzeczy, o których trzeba wiedzieć, żeby poruszać się w przepisach prawnych" - zaznaczył Furgał.

Na środę zaplanowano także konferencję i debatę w Sejmie poświęconą problematyce retencji danych, kontroli billingów, kwestiom inwigilacji w świetle gwarancji praw i wolności obywatelskich. Wezmą w niej udział: sędziowie, prokuratorzy, adwokaci i radcowie prawni, którzy mówić będą o prawnych aspektach ochrony prywatności obywateli, z uwzględnieniem przydatności tego typu danych w zwalczaniu przestępczości. Tematy dotyczące retencji danych są motywem przewodnim tegorocznych obchodów dnia prawnika.

Europejski Dzień Prawnika ustanowiła Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE). Organizowany jest on we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jego celem - jak uzasadniono - jest promowanie idei państwa prawa i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości oraz propagowanie zawodu prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego.

W listopadzie na czele CCBE - największej i najważniejszej europejskiej organizacji prawniczej, zrzeszającej ponad milion członków, po raz pierwszy stanęła przedstawicielka naszego kraju, radca prawna i adwokat Maria Ślązak. Rada zrzesza samorządy prawnicze głównie z państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego i m.in. reprezentuje organizacje członkowskie wobec instytucji europejskich. (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy