08.07.2020

W sobotę - Dzień Otwarty Notariatu

opublikowano: 2014-11-27 przez: Mika Ewelina

W sobotę, 29 listopada, w całym kraju po raz piąty organizowany jest Dzień Otwarty Notariatu. W tym roku adresowany jest głównie do ludzi starszych, i poświęcony przekazywaniu majątku w rodzinie, a także odwróconemu kredytowi hipotecznemu.

Rejenci będą w 19 miastach w Polsce od godz. 10 do 16 udzielać bezpłatnych porad wszystkim, którzy zamierzają skorzystać z różnych form przekazywania majątku przez osoby starsze w zamian za opiekę: darowizn, renty, dożywocia czy odwróconego kredytu hipotecznego.

Samorząd zawodowy rejentów organizuje dzień otwarty od 2010 r., zawsze w ostatnią sobotę listopada. W poprzednich latach tematami przewodnimi były m.in. spadki i dziedziczenie, bezpieczeństwo majątku rodziny, nieruchomości i księgi wieczyste.

"W zeszłym roku odwiedziło nas blisko osiem tysięcy osób. Tak duża frekwencja jest dla nas dowodem ogromnego społecznego zapotrzebowania na porady prawne" - mówi Barbara Nintza, ogólnopolski koordynator projektu. Dodała, że w tym roku, ze względu na obserwowane zmiany demograficzne oraz problemy, z jakimi borykają się osoby w podeszłym wieku, uznaliśmy, że są oni grupą najbardziej narażoną na różnego rodzaju manipulacje, najbardziej potrzebującą porady bezstronnego prawnika, jakim jest notariusz.

Dla wszystkich chętnych dostępne będą broszury tematyczne dotyczące m.in. umowy o dożywocie, renty, przewłaszczenie na zabezpieczenie czy pełnomocnictw. W rozmowach z notariuszami można będzie poruszać także inne zagadnienia i dowiedzieć się wszystkiego na temat spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął prezydent Bronisław Komorowski.

Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych, przy udzielaniu porad obecni są tłumacze języka migowego. Notariusze zapraszają na spotkania w: Olsztynie, Białymstoku, Gdańsku, Gliwicach, Toruniu, Bydgoszczy, Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach, Krakowie, Puławach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Gorzowie Wlkp., Szczecinie, Przemyślu, Warszawie i Wrocławiu. Dokładne adresy miejsc, w których można liczyć na poradę, są dostępne na stronie www.porozmawiajznotariuszem.pl (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy