18.05.2022

Trybunał w Hadze chce, by dwaj serbscy zbrodniarze wojenni odbywali kary w Polsce

opublikowano: 2014-10-28 przez: Mika Ewelina

Trybunał w Hadze chce, by dwaj serbscy generałowie Sreten Lukić i Vladimir Lazarević odbywali w Polsce kary za zbrodnie wojenne popełnione w Kosowie. 4 listopada Sąd Okręgowy w Warszawie ma zbadać, czy jest to prawnie dopuszczalne - ustaliła PAP w tym sądzie.

PAP dowiedziała się o wpłynięciu wniosku Międzynarodowego Trybunału Karnego dla b. Jugosławii w Hadze, który chce, by zbrodniarze wojenni mogli odbywać wyroki w naszym kraju. Potwierdził to zespół prasowy sądu.

W początkach 2014 r. Lukić został prawomocnie skazany na 20 lata więzienia, a Lazarević na 14 lat - za deportacje i morderstwa oraz inne zbrodnie przeciw ludzkości wobec albańskiej ludności Kosowa w latach 1998-1999.

W Polsce karę 35 lat więzienia za morderstwa z 1995 r. w muzułmańskiej enklawie w bośniackiej Srebrenicy od marca br. odbywa już inny zbrodniarz gen. Radislav Krstić. Warszawski sąd zgodził się na to w 2012 r. Podstawą była zawarta w 2008 r. umowa Polski z ONZ o wykonywaniu wyroków Trybunału. Sprawa Krsticia była pierwszym takim przypadkiem. Według mediów Trybunał prosił Polskę o przyjęcie Krsticia, bo żaden kraj nie był w stanie zapewnić mu bezpieczeństwa.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy