01.07.2022

To dwie różne średnie - felieton Arkadiusza Kopera, Wicedziekana Rady OIRP w Warszawie

opublikowano: 2014-09-19 przez: Mika Ewelina

Zacznę dość typowo: ze zdziwieniem, które szybko przerodziło się w zażenowanie, przeczytałem artykuł jednego z branżowych pism o wynagrodzeniach, w tym prawników.

„Rzeczpospolita”, s. I5
Arkadiusz KoperW tytule autorzy zadali ciekawe pytanie, czy warto zatrudniać na etacie radcę prawnego, bo przecież prawnik bez stosownych uprawnień wychodzi taniej. Dużo taniej. Nawet o połowę...
Jak to zatem wygląda według raportu? Specjalista ds. prawnych (czyli osoba niebędąca radcą prawnym) ma zarabiać średnio około 6000 zł, a radca prawny prawie 12 500 zł. Dwa razy tyle! Oniemiałem.
Przecież to kilkakrotnie więcej niż średnia krajowa. Znaczna część polskiego społeczeństwa może tylko pomarzyć o zarobkach na poziomie około 4000 zł. Z własnej wieloletniej praktyki w zawodzie radcy prawnego, z własnych znajomości, z rozmów z koleżankami i kolegami wiem, że rzeczone 12 tys. zł to wartość dla wielu spośród nich po prostu nieosiągalna. Może jednak się mylę – i choć praktykuję wiele lat, pewnie znam nie tę „średnią", co trzeba.
Teraz sedno problemu. Skąd te dane? Otóż jest to raport przygotowany na podstawie ankiet z 411 firm obejmujących 260 stanowisk pracy. Z całej Polski. Dużo. Wydaje się wnikliwy. Zapewne tak jest w odniesieniu do innych zawodów. W naszym przypadku jest trochę inaczej. Ile spośród tych 411 firm zgłosiło, że zatrudnia radcę prawnego? 300? 250? 100? Może chociaż 50? Niech tam 20? Nie! Dziewięć! W sumie pracowało w nich 12 radców prawnych. DWUNASTU! Wystarczy za komentarz?
Teraz jednak internet szaleje – podniecając się tymi danymi. Widziałem wpisy pod artykułami mówiące o pazerności prawników, ich żądzy zysku i horrendalnych wręcz zarobkach. Wrzenie i zazdrość.
Drodzy Czytelnicy, zanim wylejecie na nas znowu pomyje, uświadomcie sobie, że mowa o 12 spośród tysięcy, wielu tysięcy radców prawnych zatrudnionych na etacie. To takich 12 gniewnych ludzi, którzy z rzeczywistością mają tyle wspólnego, ?ile ja z chińskim baletem.
Informacja poszła w świat. Wiadomo, radcy prawni są drodzy. W głowach nam się po prostu poprzewracało. Żyjemy w zbytku i luksusie. Chyba jednak „moja średnia", którą znam, jest bliższa prawdy niż ta z raportu. Ulżyło mi... Szok przeszedł...
Aha, dodam tylko, że znam nieco więcej radców prawnych niż 12.
Autor jest wicedziekanem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy