01.07.2022

Szef RCL: powstanie internetowy wykaz aktów prawnych do publikacji

opublikowano: 2014-10-07 przez:

Szef Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek zapowiedział we wtorkowej rozmowie z PAP stworzenie systemu internetowego, który będzie pokazywał akty prawne, które wpłynęły do RCL i oczekują na ogłoszenie.


"Będzie także narzędzie, które ułatwi przekazywanie informacji o wymaganej dacie publikacji tym podmiotom, które są uprawnione do przekazania aktu prawnego do publikacji" - wyjaśnił Berek.

W wykazie aktów prawnych oczekujących na publikację miałaby być zaznaczona maksymalna data jego publikacji; ta data będzie wynikała z ustaleń z innymi podmiotami lub z przybliżonej czasochłonności procesu publikacji; te daty będą podane - tłumaczył szef RCL.

Jak dodał, RCL chce upubliczniać te akty prawne, które czekają na publikację oraz pokazywać jaka jest potencjalna data publikacji.

"System będzie ogólnie dostępny do obserwacji, a możliwość przekazania sugestii, co do daty publikacji będzie dla podmiotów uprawnionych" - zaznaczył Berek.

Jak poinformował, uzgodnił także z szefem Kancelarii Sejmu Lechem Czaplą, że uchwalone ustawy, w momencie przekazania do podpisu prezydenta Bronisława Komorowskiego, będą w trybie roboczym przekazywane do RCL, by przygotować je do ogłoszenia.

Wówczas czas, w jakim w Kancelarii Prezydenta podejmowana jest decyzja czy podpisać ustawę, wykorzystywany byłby do przygotowania aktu prawnego do publikacji. Wtedy, jak akt prawny zostanie podpisany, będziemy gotowi do jego publikacji - dodał szef RCL. (PAP)


 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy