24.04.2024

Sejm wkrótce zacznie prace nad obniżeniem stawek interchange

opublikowano: 2014-10-21 przez:

Zmniejszenie stawek interchange oraz ochronę polskich firm rozliczających transakcje kartowe - zakłada projekt noweli ustawy o usługach płatniczych, który ostatnio trafił do Sejmu - mówi PAP szef senackiej komisji budżetu i finansów publicznych Kazimierz Kleina (PO).


Kleina poinformował, że stawka interchange dla kart debetowych miałaby spaść do 0,2 proc., a dla kart kredytowych – do 0,3 proc.

Według niego projekt przygotowała grupa senatorów, a do Sejmu wniosła grupa posłów PO. To już druga w ostatnim czasie inicjatywa mająca na celu obniżkę stawek interchange, czyli opłat pobieranych od transakcji bezgotówkowych dokonywanych kartami płatniczymi. W lipcu br. ścięto je do 0,5 proc.

„W naszym zamyśle proponowane rozwiązania mają jednak głównie dać szansę normalnemu funkcjonowaniu agentów rozliczeniowych, którzy zarejestrowali swoje firmy w Polsce i tu działają" – zaznaczył senator.

Dodał, że w wyniku porozumienia, jakie zawarła Komisja Europejska z organizacją kartową Visa Europe, sytuacja tych agentów znacznie by się pogorszyła. Wskazywał bowiem, że w dokumencie tym zapisano, iż od stycznia 2015 r. o około połowę spadłaby prowizja z tytułu opłat za płatności kartą kredytową, a jednocześnie zmieniłyby się też zasady stosowane przez Visę co do obsługi transakcji kartowych.

"Modyfikacja co prawda umożliwi oferowanie punktom handlowo–usługowym w Polsce usług rozliczeniowych z obniżonymi stawkami opłaty interchange, ale tylko w przypadku oferowania tych usług spoza granic Polski" - zauważył Kleina.

W ocenie senatora może to w efekcie prowadzić m.in. do likwidacji polskiego rynku agentów rozliczeniowych oraz zaburzenia konkurencji. „Co prawda porozumienie to dotyczy wszystkich krajów UE, ale Polska straciłaby z tego powodu najwięcej, gdyż nie mamy krajowego operatora kart płatniczych” - mówił.

Dodał, że na mocy porozumienia istotnie wzrosnąć miałyby też opłaty, które ponosiliby akceptanci kart płatniczych. „Duże sieci handlowe co prawda by tego nie odczuły, ale w przypadku mniejszych sklepów byłoby to dużym obciążeniem, jeżeli wejdą do systemu proponowanego przez Visę" - zauważył.

„W nowelizacji zaproponowaliśmy też, by wydłużyć z 3 do 5 lat okres przywilejów dla krajowych organizacji kartowych, nad powołaniem których trwają już prace. W tym czasie nie obowiązywałby ich maksymalny poziom opłat interchange” - dodał.

„Naszym celem jest jak najszybsze wprowadzenie w życie nowych przepisów. Projekt w tej sprawie jest już w Sejmie i wkrótce powinien on zostać skierowany do pierwszego czytania w sejmowej komisji finansów” – mówił Kleina.

Szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska (PO) poinformowała PAP, że projekt zmian w ustawie o usługach płatniczych został złożony w Sejmie przed tygodniem. „Gdy tylko wpłynie do komisji finansów, będziemy mogli rozpocząć nad nim pracę” - wskazała.

„Z uwagi na termin wejścia w życie proponowanych zmian, a także zagadnienia, które chcemy uregulować, prace nad projektem muszą zakończyć się jak najszybciej” - dodała.

Skowrońska wyraziła też nadzieję, że w kwestii tej noweli „nie będzie różnicy zdań pomiędzy poszczególnymi klubami”. (PAP)


 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy