18.06.2024

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o komornikach

opublikowano: 2015-02-20 przez:

Przeciwdziałanie dużym różnicom w liczbie spraw wpływających do poszczególnych komorników i poprawienie skuteczności egzekucji komorniczych - zakłada przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o komornikach sądowych. Zmiany usprawnią działanie kancelarii komorniczych - ocenia PO.

W piątek za uchwaleniem ustawy głosowało 403 posłów, przeciw było 3, a 13 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z ustawą komornik wybrany przez wierzyciela odmawia wszczęcia egzekucji, jeżeli w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy; wpływ wszystkich spraw w roku przekroczył 5 tys. i skuteczność egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35 proc. lub też gdy wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 tys.

Poseł PO Robert Kropiwnicki przekonywał w piątek na konferencji prasowej, że przepisy przyjęte w piątek przez Sejm, będą przeciwdziałały sytuacjom, w których komornicy mieli po kilkaset tysięcy spraw w ciągu roku. "Praca komornika musi być skuteczna, bo każde nieskuteczne działanie komornika, obciąża na końcu dłużnika. W interesie państwa jest, żeby egzekucje komornicze były jak najskuteczniejsze i żeby były jak najszybciej realizowane" - podkreślił.

"Komornik powinien wykonywać większość czynności osobiście, co wynika z ustawy. Nie da się prowadzić więcej, niż 10 tysięcy spraw w roku" - powiedział Kropiwnicki.

Jego zdaniem, nowelizacja ustawy o komornikach sądowych, to "ważna zmiana, która usprawni działanie kancelarii komorniczych i zwiększy ich skuteczność".

Przygotowana przez posłów PO nowela to efekt zaobserwowanych różnic w liczbie wpływających spraw do różnych kancelarii komorniczych. Według przepisów wierzyciel co do zasady ma prawo wyboru komornika. "Możliwość ta, niewątpliwie zwiększająca konkurencję między komornikami, doprowadziła jednak do znacznego rozwarstwienia wielkości kancelarii komorniczych przez rozrośnięcie się niektórych z nich i pominięcia komorników sprawnych i skutecznych" - napisano w uzasadnieniu. Dodano, że w związku z tym wystąpiło "negatywne zjawisko spadku efektywności egzekucji w miarę wzrostu wpływu spraw do kancelarii komorniczej". Według uzasadnienia po deregulacji zawodu komornika przeszkodą jest koncentracja prawie połowy wpływu spraw u około stu komorników.

Rząd pozytywnie oceniał tę propozycję, bo "najważniejszym elementem funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest jego skuteczność". Prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek wyrażał uznanie dla autorów propozycji za dostrzeżenie negatywnych zjawisk w funkcjonowaniu egzekucji sądowej.

Inicjatywę krytykował Ryszard Kalisz (niezrz.). "Istotą tej propozycji jest uderzenie w najlepszych komorników" - oceniał w komisji. Inni posłowie wskazywali na możliwe wątpliwości konstytucyjne dotyczące zasady równego traktowania poszczególnych podmiotów. (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy