01.07.2022

Prezydent podpisał ustawę o TK

opublikowano: 2015-07-22 przez:

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Trybunale Konstytucyjnym – poinformowała w środę PAP Kancelaria Prezydenta.

Projekt całkiem nowej ustawy o TK skierował do Sejmu latem 2013 r. sam prezydent Bronisław Komorowski. Do projektu w Sejmie wprowadzono kilka istotnych zmian. Wyeliminowano m.in. środowiska prawnicze z ustawowej procedury wyłaniania kandydatów do TK.
Zgodnie z prezydencką wersją projektu kandydatów na sędziego TK – tak jak obecnie – miałaby zgłaszać grupa posłów, ale ponadto: SN, NSA, krajowe rady sądownictwa i prokuratury, samorządy prawnicze i ośrodki akademickie. Spośród tych osób prezydium Sejmu lub grupa posłów zgłaszaliby kandydatury, z których Sejm wybierałby sędziów TK. Parlamentarzyści i osoby z kierowniczych stanowisk w państwie mogliby ubiegać się o wybór po czteroletniej karencji.
W połowie czerwca senatorowie w ramach przyjętych poprawek zaproponowali przywrócenie zapisów o udziale środowisk prawniczych w procedurze wyłaniania kandydatów do TK. Te senackie poprawki odrzucił jednak Sejm.
Głównym celem ustawy jest skrócenie czasu rozpatrywania spraw w Trybunale. Ma temu służyć możliwość rozpatrywania mniej skomplikowanych spraw na posiedzeniu, a nie na rozprawie (np. gdy do wydania wyroku wystarczą pisemne stanowiska stron). Odstąpiono też od zasady dyskontynuacji – tak, aby Trybunał mógł badać wnioski posłów minionej kadencji Sejmu.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy