18.04.2021

Polak średnio po roku dowiaduje się o kradzieży tożsamości

opublikowano: 2015-05-19 przez:

Kradzież tożsamości to poważny problem, a w Polsce ofiary dowiadują się o tym fakcie średnio dopiero po roku. Nowe przepisy unijne zwiększą odpowiedzialność finansową firm za wyciek danych osobowych, by utrudnić ten proceder – zapowiedział zastępca GIODO Andrzej Lewiński.

Nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych i roli administratora bezpieczeństwa informacji, tzw. ABI, wprowadziła nowela ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej z 7 listopada 2014 r. i rozporządzenia do niej. Choć instytucja ABI istniała w Polsce już wcześniej, to zmieniła się jej rola.
„Musicie powiedzieć swoim szefom, że jeżeli nie powoła (administratora bezpieczeństwa informacji – PAP), to sam tę funkcję pełni i sam ponosi pełną odpowiedzialność (za ochronę danych osobowych w firmie)” – mówił zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Andrzej Lewiński podczas poniedziałkowego szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu ochrony danych osobowych, zorganizowanego przez GIODO i Expo XXI.
Opisując zagrożenia związane z wypływem danych z instytucji, przypomniał incydent, który miał miejsce podczas szczytu przywódców G20 w Australii w listopadzie 2014 r. Pracownik urzędu imigracyjnego przez nieuwagę wysłał wówczas numery paszportów, szczegóły wizowe i inne dane osobowe wszystkich przywódców uczestniczących w spotkaniu, w tym prezydenta USA Baracka Obamy, przywódcy Rosji Władimira Putina, kanclerz Niemiec Angeli Merkel czy prezydenta Chin Xi Jinpinga do organizatorów mistrzostw Azji w piłce nożnej, jakie miały odbyć się w Australii.
Jak zauważył Lewiński, w takiej sytuacji „do kradzieży tożsamości jest tuż tuż”, a sprawny haker, mając takie informacje, nie będzie miał trudności z ustaleniem numeru konta bankowego.
O skali problemu może świadczyć, że jak zaznaczył Lewiński, np. w USA w 2013 r. było 250 tys. udokumentowanych zgłoszeń kradzieży tożsamości.
"W Polsce jest nieco mniej. Średnio Polak dowiaduje się o tym po roku. (...) Kradzież tożsamości może dotyczyć was, wystarczy, że przez brak należytego zabezpieczenia, nieumiejętność albo celowe działanie dane wypłyną lub zostaną przejęte przez osoby”– przestrzegał przedsiębiorców.
Gdyby taka sytuacja, jak w australijskim urzędzie imigracyjnym miała miejsce w Polsce, to w obecnym stanie prawnym za takie naruszenie bezpieczeństwa – jak mówił Lewiński - groziłaby odpowiedzialność karna. Jak jednak tłumaczył, w polskich warunkach egzekwowanie tej odpowiedzialności jest w dużej mierze iluzoryczne. Podał przykład znalezienia na śmietniku w Lublinie historii chorób ze szpitali, a „odpowiednie służby uważają, że to jest mała szkodliwość czynu”.
„Ale czekają nas zmiany” – podkreślił zastępca GIODO. Powiedział, że kończą się dyskusje nad rozporządzeniem unijnym w tej sprawie, które wg. projektu, będzie przewidywało bardzo wysokie kary finansowe za naruszenie bezpieczeństwa danych osobowych.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy