07.02.2023

Osiem osób podejrzanych o korupcję w wojsku

opublikowano: 2014-10-10 przez:

Osiem osób podejrzanych jest o korupcję przy organizowaniu przetargów na ochronę obiektów wojskowych; siedem przyznało się do winy, pięć złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze - poinformowała w piątek prowadząca śledztwo Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.


Zdaniem śledczych wskutek działania grupy przestępczej miało dojść do ustawienia przetargu na ochronę obiektów 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku (Pomorskie) oraz w dwóch innych jednostkach wojskowych. Według prokuratury w wyniku zmowy przetargowej zamówienie warte ok. 7 mln zł otrzymała konkretna firma.

Jak poinformował w piątek PAP rzecznik prokuratury ppłk Sławomir Schewe, śledztwo w tej sprawie powinno zakończyć się jeszcze w tym roku. Liczba osób podejrzanych nie powinna się zmienić.

"Trwają uzupełniające przesłuchania, kompletujemy materiał dowodowy, dokumentację. Siedem osób przyznaje się do winy, pięć wniosło o dobrowolne poddanie się karze" - powiedział PAP Schewe.

Siedmiu podejrzanym prokuratura przedstawiła zarzuty przynależności do zorganizowanej grupy przestępczej. W skład grupy mieli wchodzić żołnierze i pracownicy cywilni odpowiedzialni za ochronę obiektów i informacji niejawnych, jak również przedstawiciele firmy, która wygrała przetarg.

Zarzuty dotyczyły też przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wyłudzenia kwoty ok. 400 tys. zł. i zmowy przetargowej.

Zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w 2013 roku. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. (PAP)


 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy