26.09.2021

Nabywca majątku zlicytowanego za długi oskarżony o zmowę z komornikiem

opublikowano: 2015-03-16 przez:

Przed sądem w Giżycku na Mazurach stanie we wtorek Bogusław W., który na licytacji komorniczej nabył po rażąco zaniżonej cenie majątek zajęty dłużnikom. Prokuratura uważa, że oskarżony działał w zmowie z komornikiem sądowym.

W ocenie prokuratury, Bogusław W. dla osiągnięcia korzyści majątkowej w 2012 r. świadomie kupił po zaniżonej wartości sprzęt zajęty na poczet zadłużenia u rolników ze wsi Siedliska. Za ciągnik z ładowaczem zapłacił na licytacji 15 tys. zł, choć rynkowa cena maszyn sięgała prawie 100 tys. zł. Oskarżono go, że działał wspólnie - ze skazanym prawomocnie pół roku temu - komornikiem sądowym z Działdowa Sebastianem Sz.

Zdaniem pełnomocnika poszkodowanych rolników mec. Lecha Obary, jest to prawdopodobnie pierwszy w kraju przypadek postawienia przed sądem pod takim zarzutem nabywcy majątku na licytacji komorniczej.

"W tego typu procesach za przekroczenia uprawnień skazywano dotychczas jedynie komorników i biegłych, którym udowodniono nierzetelną wycenę. Natomiast nabywcy nie ponosili żadnej odpowiedzialności, bo trudno było znaleźć dowody, że działali w zmowie" - mówił.

Jak poinformował PAP prokurator rejonowy w Giżycku Grzegorz Ryński, zebrany w śledztwie materiał wskazuje, że Bogusław W. miał pełną świadomość uczestniczenia w przestępstwie. Wiedział, że prowadzący licytację nie dopełnił obowiązku obiektywnej wyceny zajętych maszyn i kupił je po rażąco zaniżonej cenie.

Jednym z dowodów na to, że obaj mężczyźni współdziałali i byli ze sobą "w porozumieniu" są bilingi połączeń telefonicznych między nimi. Prokuratura ustaliła, że komornik kontaktował się z Bogusławem W. kilkadziesiąt razy, w tym również w dniu licytacji.

Według prokuratora Ryńskiego, oskarżony nie przyznał się do winy, jednak chce dobrowolnie poddać się karze pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, grzywny i solidarnego - ze skazanym wcześniej komornikiem - naprawienia szkody.

Wniosek Bogusława W. o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy prokuratura dołączyła do aktu oskarżenia. O tym, czy sprawa zakończy się w takim trybie, zdecyduje na wtorkowym posiedzeniu Sąd Rejonowy w Giżycku. Na proponowany wymiar kary może nie zgodzić się pełnomocnik pokrzywdzonych, który wystąpi w roli oskarżyciela posiłkowego. W przypadku odrzucenia wniosku oskarżonego czeka typowy proces karny.

Bogusław W. jako uczestnik licytacji komorniczej jest oskarżony o współudział w przestępstwie, które popełnił komornik, czyli nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego dla osiągnięcia korzyści majątkowej. Grozi za to od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Komornik z Działdowa Sebastian Sz. został skazany prawomocnym wyrokiem we wrześniu ub. roku. Za sposób przeprowadzania w 2012 r. egzekucji w gospodarstwie Teresy S. w Siedliskach i zaniżenie wartości licytowanego sprzętu dostał karę roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Sąd Okręgowy w Olsztynie zakazał mu wykonywania zawodu przez pięć lat. Musiał też wpłacić 30 tys. zł grzywny i ma zwrócić pokrzywdzonym rolnikom prawie 60 tys. zł.

Podczas tamtego procesu wyszło na jaw, że komornik nie tylko kontaktował się co najmniej 60 razy z przyszłym nabywcą zajętego majątku, ale zniechęcał innych zainteresowanych do licytacji i utrzymywał dłużników w przekonaniu, że do niej nie dojdzie. Sąd określił takie zachowanie jako "wyjątkowo perfidne".

Kolejne śledztwo przeciwko b. komornikowi Sebastianowi Sz. prowadzi obecnie Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Postawiono mu - jak poinformował PAP rzecznik tej prokuratury Zbigniew Czerwiński - zarzuty przekroczenia uprawnień przy postępowaniu egzekucyjnym wobec właściciela warsztatu samochodowego z Nidzicy.

Według śledczych, w tym przypadku komornik nie tylko zaniżył wycenę, ale też wbrew prawu nie przeprowadził licytacji i sprzedał zajęte ruchomości z wolnej ręki. Zarzuty postawiono też dwóm współpracującym z nim rzeczoznawcom, którzy są podejrzani o przedstawienie fałszywej opinii dotyczącej wyceny majątku.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy