08.08.2022

MS: organizacja Centrum Sądownictwa Gospodarczego dobiega końca

opublikowano: 2014-09-29 przez: Mika Ewelina

W końcowej fazie - jak informuje resort sprawiedliwości - są prace nad organizacją stołecznego Centrum Sądownictwa Gospodarczego. W poniedziałek otwarta została nowa siedziba Centrum, które wkrótce skupi wszystkie warszawskie sądy gospodarcze.

"Centrum ma przede wszystkim prowadzić do ułatwienia pracy przedsiębiorcom, bo także sądy mogą przyczyniać się do przyspieszenia rozwoju gospodarczego. Będzie można łatwiej i szybciej załatwić wszystkie sprawy związane z procesami gospodarczymi" - powiedział minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podczas uroczystości otwarcia siedziby CSG.

Docelowo w Centrum zajmującym dwa połączone łącznikiem budynki przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie mają działać wszystkie stołeczne sądy gospodarcze - w instancji rejonowej i okręgowej. Przedsiębiorcy mają tam załatwiać wszystkie sprawy rejestrowe, upadłościowe i procesowe. Zgodnie z zapowiedziami do początków przyszłego roku do Centrum przenieść się mają dwa ostatnie wydziały mieszczące się obecnie na warszawskiej Pradze, przy ul. Terespolskiej.

O pomyśle organizacji takiego centrum mówił jesienią 2012 r. w tzw. drugim expose premier Donald Tusk, zapowiadał je również ówczesny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Koncepcję CSG rok temu zaakceptował poprzednik Grabarczyka - Marek Biernacki.

Dotychczas sądy gospodarcze dla okręgu Warszawy lewobrzeżnej i dla Warszawy-Pragi funkcjonowały osobno. Stołeczne wydziały gospodarcze jeszcze do niedawna znajdowały się w pięciu różnych lokalizacjach, znacznie od siebie oddalonych. Przysparzało to wielu problemów logistycznych np. w związku z przewozem akt oraz utrudniało nadzór administracyjny.

"Warszawskie wydziały gospodarcze są w sytuacji szczególnej, rozpoznajemy znaczącą część spraw gospodarczych w skali całego kraju. Związane jest to z tym, że Warszawa jest wybierana jako siedziba wielu przedsiębiorstw" - mówiła wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie Ewa Malinowska.

Centrum ma się stać siedzibą 16 wydziałów gospodarczych, będzie w nim pracowało ponad 800 osób. Mieści m.in. 57 nowoczesnych sal rozpraw, sale konferencyjne, archiwa, czytelnię akt oraz konieczne zaplecze administracyjno-gospodarcze. Utworzono w nim także kącik dla dzieci i salę dla matek z dziećmi. W pobliżu budynku dostępnych jest około stu miejsc parkingowych.

Właściwość centrum obejmować ma wszystkie sprawy gospodarcze Sądu Okręgowego w Warszawie i Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, a także - w zakresie Krajowego Rejestru Sądowego - z obszaru właściwości SO w: Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach. W zakres CSG wchodzić będzie także Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Wydział Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych. (PAP)

mja/ itm/

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy