21.03.2023

MG: rozporządzenie o pomocy publicznej w SSE - jeszcze w październiku

opublikowano: 2014-10-09 przez:

Rozporządzenie ws. pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym w Specjalnych Strefach Ekonomicznych może w przyszłym tygodniu trafić pod obrady rządu, a zacznie działać jeszcze w październiku - zapowiedziała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.


Rozporządzenie ma dostosować polskie przepisy dot. udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej do zasad unijnych, a tym samym umożliwić udzielanie takiej pomocy w latach 2014-2020. Jego projekt figurował w porządku ostatnich obrad rządu, jednak ostatecznie w miniony wtorek Rada Ministrów nie podjęła decyzji w tej sprawie.

O prace nad rozporządzeniem pytała w czwartek w Sejmie posłanka PO Bożena Kamińska. "Z początkiem lipca w Unii Europejskiej wprowadzono nowe zasady udzielania pomocy publicznej. Wszystkie kraje członkowskie są zobowiązane do wydania nowych rozporządzeń, implementujących unijne wytyczne. Brak nowego rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie zasad udzielania pomocy publicznej wstrzymuje możliwości wydawania nowych zezwoleń dla inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE)" - relacjonowała. To - jak dodała - może niekorzystnie wpłynąć na rozwój SSE i zniechęcić potencjalnych zagranicznych przedsiębiorców do inwestycji w Polsce.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik poinformowała w odpowiedzi, że w pierwszym półroczu br. wydano 438 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE. Jak mówiła, firmy, które je uzyskały, zadeklarowały przeznaczenie ponad 21 mld zł na nakłady inwestycyjne oraz utworzenie 20,5 tys. nowych miejsc pracy. Wyjaśniła, że 438 zezwoleń stanowi 170 proc. puli zezwoleń udzielanych do tej pory na cały rok.

Antoniszyn-Klik zaznaczyła, że rozporządzenie ws. pomocy publicznej jest już po konsultacjach międzyresortowych. "Teraz czeka na Radę Ministrów" - powiedziała.

Przyznała, że resort gospodarki został poproszony o dodatkową analizę w tej sprawie. "Nie będzie znaczących opóźnień. Wszystko odbywa się zgodnie z terminami. Zależy nam na jak najszybszym uruchomieniu tego rozporządzenia" - zaznaczyła i wyraziła nadzieję, że w przyszłym tygodniu rozporządzenie zostanie przyjęte przez rząd, a zacznie działać jeszcze w październiku.

Antoniszyn-Klik wskazała też, że w ostatnim czasie rozszerzono granice kilku stref. "Oznacza to, że wszyscy przedsiębiorcy mający dopracowane i zapięte plany inwestycyjne otrzymali od nas pełną pomoc, jaką ze strony Ministerstwa Gospodarki i rządu możemy dać" - powiedziała. (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy