04.10.2022

MG: mniejsze koszty dla nowego przedsiębiorcy (komunikat)

opublikowano: 2015-02-10 przez:

- MG informuje:

Ministerstwo Gospodarki, w ramach zmian ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej, zniosło obowiązek potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015 r. Dzięki nim zmniejszają się koszty związane z założeniem firmy – nie będzie opłaty 170 zł na starcie działalności.

Dotychczas każdy nowy przedsiębiorca, jako podatnik VAT, po zarejestrowaniu się i przed rozpoczęciem działalności miał obowiązek złożyć do urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Urząd Skarbowy na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług rejestrował przedsiębiorcę i potwierdzał (VAT-5) jako "podatnika VAT czynnego" lub jako "podatnika VAT zwolnionego”. Oplata skarbowa za taką czynność wynosiła 170 zł.

Nowe rozwiązania Ministerstwa Gospodarki, które weszły w życie 1 stycznia 2015 r. zniosły obowiązek zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Teraz Urząd Skarbowy potwierdzi zarejestrowanie podatnika w tym obszarze wyłącznie na wniosek zainteresowanego. Nie każdy rejestrujący swoją działalność takiego potwierdzenia potrzebuje. Przykładowo nie będą ich raczej potrzebować drobni przedsiębiorcy jak tynkarz, sklepikarz, malarz, itp. czy też przedsiębiorcy współpracujący przede wszystkim ze znanymi sobie kontrahentami. Przy czym może być ono wydane w każdej chwili, wówczas opłata skarbowa wyniesie tylko 21 zł.

Ministerstwo Gospodarki przypomina jednocześnie, że złożenia zgłoszenia rejestracyjnego lub aktualizacyjnego VAT przez przedsiębiorców-osoby fizyczne można dokonać elektronicznie wraz z wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy