29.03.2024

KRS w październiku wybierze kandydata na prokuratora generalnego

opublikowano: 2015-03-18 przez:

Krajowa Rada Sądownictwa od 5 do 9 października wysłucha osób ubiegających się o stanowisko prokuratora generalnego i wybierze swego kandydata na tę funkcję - zdecydowała KRS. Do 17 lipca Rada przyjmuje zgłoszenia od osób chcących ubiegać się o to stanowisko.

Rada przyjęła i ogłosiła właśnie regulamin wyboru kandydata na stanowisko prokuratora generalnego.

Kandydat po wyborze zostanie przedstawiony prezydentowi. Uchwała ustalająca regulamin formalnie w środę wchodzi w życie. Drugi z takich regulaminów musi przygotować jeszcze Krajowa Rada Prokuratury wskazująca głowie państwa drugiego z kandydatów na szefa prokuratury.

Obecny szef prokuratury Andrzej Seremet - pierwszy prokurator generalny po rozdzieleniu tej funkcji od ministra sprawiedliwości - objął swój urząd 31 marca 2010 r. Kadencja prokuratora generalnego trwa sześć lat, po jej zakończeniu nie może on być ponownie powołany na to stanowisko.

"Posiedzenie plenarne KRS w części, w której odbywa się prezentacja kandydatów oraz ich wysłuchanie jest otwarte dla publiczności" - głosi ogłoszony regulamin. Podczas posiedzenia wyznaczeni spośród członków Rady referenci będą przedstawiać każdego z kandydatów w czasie maksymalnie 10 minut na osobę. Każda z ubiegających się osób będzie miała 20 minut na prezentację swego programu i motywów ubiegania się o funkcję szefa prokuratury. Członkowie Rady będą mogli następnie zadawać pytania kandydatom.

W regulaminie dodano, że wyboru kandydata, który zostanie przedstawiony prezydentowi, KRS dokona w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej 13 członków. KRS liczy 25 członków: sędziów sądów powszechnych, wojskowych, Sądu Najwyższego; z urzędu jej członkami są też: minister sprawiedliwości, I prezes SN i prezes NSA, a także czterech posłów, dwóch senatorów i przedstawiciel prezydenta RP.

O stanowisko prokuratora generalnego - jak stanowi ustawa o prokuraturze - może ubiegać się osoba będąca prokuratorem w stanie czynnym powszechnej lub wojskowej prokuratury, bądź IPN o co najmniej dziesięcioletnim stażu na stanowisku prokuratora. Może to być także sędzia Izby Karnej lub Izby Wojskowej Sądu Najwyższego w stanie czynnym, sędzia sądu powszechnego lub sądu wojskowego, o co najmniej dziesięcioletnim stażu sędziowskim w sprawach karnych.

Zgodnie z ustawą Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratury zgłaszają po jednym kandydacie na prokuratora generalnego, nie później niż na cztery miesiące przed upływem kadencji dotychczasowego prokuratora generalnego. Nowego prokuratora generalnego powołuje prezydent nie później niż w ciągu trzech miesięcy przed upływem kadencji dotychczasowego szefa prokuratury spośród kandydatów zgłoszonych przez KRS i KRP.

Przewodniczący KRP prok. Edward Zalewski powiedział PAP, że Krajowa Rada Prokuratury pracuje już nad regulaminem wyboru swego kandydata. "Będziemy też chcieli spotkać się z kierownictwem KRS, aby uzgodnić niektóre kwestie" - dodał. Zapewnił, że zgodnie z zamierzeniami także wysłuchania kandydatów w KRP będą jawne i otwarte dla publiczności.

W resorcie sprawiedliwości wciąż prowadzone są prace nad przygotowaniem nowego Prawa o prokuraturze. Rozważane jest m.in. poszerzenie katalogu osób, które mogłyby kandydować na prokuratora generalnego o adwokatów i radców prawnych o udokumentowanym udziale w sprawach karnych od co najmniej 12 lat. Proponowano, by Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych mogły zgłosić po jednym kandydacie.

"Nawet jeśli doszłoby do zmiany ustawy, to pewnie jej vacatio legis będzie na tyle długie, że nie obejmie naszego konkursu" - powiedział PAP rzecznik prasowy KRS sędzia Waldemar Żurek.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy