18.05.2022

Iniewski: prezydencki projekt przewiduje rewolucyjne wręcz rozwiązanie

opublikowano: 2014-12-09 przez: Mika Ewelina

Wprowadzenie do Ordynacji podatkowej zasady, zgodnie z którą wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść podatnika, to wręcz rewolucja - uważa radca prawny, wiceprzewodniczący Rady Podatkowej przy Konfederacji Lewiatan Rafał Iniewski.

"To wyjątkowy projekt. Po pierwsze wyjątkowy pod względem historycznym, bowiem to jedyny znany mi projekt, który jest całkowicie pozytywnie nastawiony na prawa podatnika. Nie przypominam sobie w historii nowelizacji ustaw podatkowych zmiany, która byłaby tak jednoznacznie nakierowana na prawa podatnika" - powiedział Iniewski.

Radca prawny zaznaczył, że jest to niewątpliwa wartość propozycji przygotowanych w Kancelarii Prezydenta. Wskazał, że dotychczas nawet jak opracowywano dobre dla podatników rozwiązania, to "dla równowagi" zawsze znajdowało się wśród nich kilka regulacji profiskalnych.

"Wprowadzenie zasady +in dubio pro tributario+ (wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść podatnika - PAP) jest wręcz rewolucyjne" - ocenił członek Rady Podatkowej. Wyjaśnił, że jest to zasada postulowana w doktrynie prawa podatkowego od dawna, niemniej nie jest dominującym poglądem w orzecznictwie.

"To bardzo ważna dyrektywa interpretacyjna, zapis, który ustawia wręcz sposób interpretacji przepisów. Wprowadzenie tej zasady na poziom ustawowy jest na tyle rewolucyjne, że nie chce mi się wierzyć, iż zapis ten zostanie ostatecznie uchwalony" - dodał.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek przygotowany w Kancelarii Prezydenta projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który przewiduje m.in. wprowadzenie zasady, zgodnie z którą wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatników. Projekt zawiera też przepisy, które zwiększą pewność podatników w kwestiach związanych z przedawnieniem zobowiązań podatkowych.

Zaproponowano także ograniczenie możliwości nadania decyzji podatkowej rygoru natychmiastowej wykonalności w sytuacji, gdy do przedawnienia zobowiązania podatkowego zostało mniej niż 3 miesiące. Dokument przewiduje, że podatnik korygujący deklarację podatkową, nie będzie musiał pisać i wysyłać organom skarbowym uzasadnienia korekty, chyba że zostanie o to poproszony.

We wtorek projekt ma zostać wysłany do Sejmu. (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy