29.02.2024

OIRP w Warszawie na Prawniczych Targach Praktyk i Pracy

opublikowano: 2015-03-19 przez:

W dniach 17 i 18 marca 2015 roku, na terenie biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się Prawnicze Targi Praktyk i Pracy. Studenci prawa, którzy byli głównym adresatem tego wydarzenia, mieli okazję zapoznać się z ofertą praktyk i staży szeregu kancelarii prawnych, czy spółek świadczących usługi doradcze. Swoją ofertę przedstawiły także instytucje edukacyjne. Samorządy prawnicze reprezentowała natomiast Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie - pisze specjalnie dla Temidium.pl r.pr. Łukasz Oleksiuk, który jako przedstawiciel OIRP w Warszawie poprowadził wykład podczas Targów.

"W trakcie obu dni targów nasze stoisko odwiedziło wielu studentów zainteresowanych aplikacją radcowską. Organizując pierwszego dnia targów wykład pod nazwą  „Dobra kariera – zawód radcy prawnego”, przedstawiliśmy młodym adeptom prawa zalety związane z wykonywaniem zawodu radcy prawnego. Omówiliśmy także przebieg aplikacji, podkreślając realizowany w ramach tego szkolenia cel - praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu. Przeprowadzona z uczestnikami dyskusja wskazała, iż dużą korzyść upatrują oni w możliwości wykonywania zawodu w ramach stosunku pracy, jak również w prawie występowania w charakterze obrońcy w sprawach karnych.

Drugiego dnia Prawniczych Targów Praktyk i Pracy odbył się finał Turnieju Negocjacyjnego. Do końcowej rozgrywki przystąpiły cztery trzyosobowe drużyny, których zadaniem było uzyskanie optymalnych wyników prowadzonych rozmów, zgodnie z uprzednio przygotowanym scenariuszem. Zmaganiom uczestników przyglądało się jury, w skład którego wszedł również przedstawiciel OIRP w Warszawie.

Pomimo, iż w ostatecznej rozgrywce uczestnikom nie udało się uzyskać kompromisu jest oczywistym, iż wydarzenie to stanowiło dla nich pouczające, praktyczne doświadczenie, z którego będą mogli czerpać w przyszłości. Zwycięska drużyna oraz dwójka wybranych przez jury najlepszych negocjatorów w nagrodę, oprócz pamiątek ufundowanych także przez OIRP w Warszawie, uzyskała staż w jednej z warszawskich kancelarii prawnych.

Targi Praktyk i Pracy były również ciekawym doświadczeniem dla przedstawicieli naszego samorządu. Przebieg Turnieju Negocjacyjnego pokazał, jak ważnym elementem zawodowego kształcenia młodych prawników jest aplikacja. Program szkolenia obejmujący również tzw. umiejętności miękkie pozwala nabyć kompetencje, która pozwolą ustrzec się od popełnienia błędów uniemożliwiających osiągnięcie zamierzonych celów, np. w ramach prowadzonych negocjacji czy przy rozwiązywaniu sporów w ramach ADR. Profesjonalizm wymaga zawsze profesjonalnego szkolenia. I pora na drugi wniosek. Spotkanie ze studentami pokazało, jak ważnym elementem edukacji prawnej jest budowanie wizerunku radcy prawnego – profesjonalisty, który posiada umiejętności oraz prawne możliwości świadczenia pomocy prawnej i to nie tylko przedsiębiorcom, ale również przysłowiowemu Kowalskiemu.

Informacja o uprawnieniach radców prawnych dla znacznej grupy studentów prawa stanowi nową wiedzę. Nie należy się zatem dziwić, że wielu nadal nie znajduje w nasze grupie zawodowej adresatów swoich dylematów prawnych. Dlatego właśnie warto stale podkreślać i zaznaczać ewolucję uprawnień radcy prawnego. Nie ulega wątpliwości, iż droga, którą przeszliśmy od czasu uchwalenia ustawy o radcach prawnych, a w szczególności rozwój naszych kompetencji nie znajduje odpowiednika w żadnym innym zawodzie prawnym. Warto o tym pamiętać i warto o tym mówić: „Dobra kariera – zawód radcy prawnego”. I to jest właśnie nowoczesny samorząd."

Autorem tekstu jest radca prawny Łukasz Oleksiuk

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy