17.01.2022

Za pobicie i znieważenie na tle rasowym kary w zawieszeniu

opublikowano: 2015-03-31 przez:

Na półtora roku i na rok więzienia w zawieszeniu skazał we wtorek wrocławski sąd dwóch mieszkańców Wrocławia, którzy pobili i znieważali ciemnoskórych mężczyzn. Prokuratura żądała kar bezwzględnego więzienia.

Do przestępstwa doszło w czerwcu 2014 r. przed jednym z wrocławskich klubów. Pracujący we Wrocławiu dwaj obywatele Konga zostali zaatakowani i wielokrotnie znieważeni na tle rasowym. Oskarżeni Karol M. i Paweł K. po zatrzymaniu przez policję przyznali się do winy, a przed sądem przepraszali oraz wyrażali skruchę.

Obrońcy wnioskowali o kary w zawieszeniu, argumentując, że obaj sprawcy są młodzi i zrozumieli, że ich czyny były niewłaściwe i naganne.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu we wtorek podzielił argumenty obrony, orzekając dla Karola M. karę półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata, a dla Pawła K. rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Obaj mają zapłacić poszkodowanym zadośćuczynienie – odpowiednio po tysiąc i po pięćset złotych.

Prokurator Joanna Harasimowicz, która żądała kar bezwzględnego więzienia oraz wyższych grzywien, zapowiedziała, że dopiero po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia zdecyduje, czy będzie odwołanie od tego wyroku.

„Ważne jest, że obaj oskarżeni zostali skazani i poprzez media również do szerszej opinii publicznej dotrze informacja, że takie czyny są przestępstwem ściganym przez wymiar sprawiedliwości” - dodała prokurator.

Wyrok nie jest prawomocny.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy