21.04.2024

Z kulturą pod rękę – 24.11.2014 r.

opublikowano: 2014-11-24 przez: Mika Ewelina

W ramach akcji „Z kulturą pod rękę”, wraz z Teatrem Współczesnym, w tym tygodniu zapraszamy Państwa na pokaz premierowego spektaklu „Taniec albatrosa”.


Gérald Sibleyras, (autor „Napisu” granego w Teatrze Współczesnym od dziewięciu lat) niestrudzony tropiciel zagubienia współczesnego inteligenta w świecie haseł poprawności politycznej, mód i przepisów na życie, oferowanych przez kolorowe pisemka, tym razem spotyka nas z uciekającymi przed kryzysem dojrzałego wieku pięćdziesięciolatkami. Zoolog, zajmujący się gatunkami na wymarciu, z o trzydzieści lat młodszą narzeczoną, jego siostra rozwodząca się z powodu zdrady męża i ich przyjaciel, żyjący w związku platonicznym, a do tego zagubiona w tym wszystkim dwudziestolatka, stają się bohaterami niezwykłego, pełnego komplikacji i perypetii weekendu.  Choć bohaterowie wydają się nam zabawni, to - jak to bywa u tego autora - jakoś dziwnie znajomi.
Gérald Sibleyras jest współczesnym (rocznik 1961) francuskim autorem dramatów, scenariuszy i słuchowisk radiowych. Pierwsze jego sztuki teatralne powstały przy współpracy Jeana Della: „Le Béret de la Tortue”  – premiera 1999 („Beret z żółwia”),  „Un petit jeu sans conséquence” – premiera 2002 ( w Polsce grana pod tytułem „Ryzykowna zabawa”).
„Taniec albatrosa” ( „La danse de l’albatros”) miał swoją premierę w Paryżu w roku 2006 i był hitem sezonu (dwie nominacje do nagród Moliera: dla autora i jednej z ról).

Wszystko oparte jest na dialogach, szybkiej wymianie opinii, ripost i bon motów, które służyć mają refleksji nad rozpadem współczesnych małżeństw i innych związków, często o nietrwałym, dziwacznym charakterze. Podstarzały Thierry zastanawia się nad celem swego romansu z młodą dziewczyną; Francoise nie bardzo wie, dlaczego ma zostawić męża, a ich przyjaciel Gilles opowiada o swoim platonicznym związku z koleżanką z pracy. Bohaterowie gorączkowo przekrzykują się złotymi myślami o współczesnych obyczajach, jednak po pewnym czasie zdajemy sobie sprawę, że z tego niewiele wynika – napisał w swojej recenzji Mirosław Winiarczyk.

Na deskach Teatru Współczesnego zobaczymy m.in. Agnieszkę Pilaszewską i Andrzeja Zielińskiego. Spektakl wyreżyserował Maciej Englert.
 
 
3 osoby, które zgłoszą się do nas jako pierwsze,
otrzymają podwójne zaproszenie na pokaz spektaklu „Taniec albatrosa”
(na 26 i 27 listopada o godz. 19.00)

Maile prosimy kierować na adres: kultura@oirpwarszawa.pl

W tytule maila prosimy podać dzisiejsze hasło: „PREMIERA”
a w mailu – podstawowe dane: imię, nazwisko,
numer wpisu lub numer aplikanta oraz numer telefonu.
Decyduje kolejność zgłoszeń!
 

 
  

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy