06.12.2021

Warszawscy radcy prawni w Izraelu m.in. o reprywatyzacji

opublikowano: 2014-12-02 przez: Mika Ewelina

O współpracy prawników, m.in. w kwestii reprywatyzacji, rozmawiała w Izraelu delegacja warszawskiej Okręgowej Izby Radców Prawnych, która spotkała się ze swymi odpowiednikami w Tel Awiwie - poinformowali we wtorek radcowie prawni.
 

Delegacja, z Dziekanem Izby Włodzimierzem Chróścikiem oraz mecenasami Piotrem Płachtą i Michałem Wawrykiewiczem z Komisji zagranicznej OIRP, przebywała w Izraelu w ostatnich dniach listopada na zaproszenie Izby adwokackiej z Tel Awiwu i jej dziekana – Efraima Nave.

W czasie pobytu radców prawnych w Izraelu uzgodniono, że inwestorzy z Izraela pracujący na co dzień z adwokatami z Tel Awiwu, którzy inwestują lub zamierzają inwestować w Polsce, mają trafiać pod skrzydła polskich profesjonalistów poprzez kontakt z warszawską izbą radców prawnych. Rozmawiano o tym w czasie prezentacji mec. Wawrykiewicza o reprywatyzacji w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii reprywatyzacyjnych w stolicy. Zaprezentowana została zarówno geneza zaistniałej sytuacji od 1944 r., jak również stan prawny po 1989 r.

"Seminarium miało na celu podniesienie poziomu wiedzy na ten temat oraz rozwianie wątpliwości, często też absurdalnych twierdzeń i argumentów pojawiających się w ostatnich 25 latach u przedstawicieli organizacji restytucyjnych z USA, czy Izraela" - podkreślił mec. Chróścik.

Jak poinformował, uzgodniono, że w ramach zacieśniania współpracy pomiędzy prawnikami z Warszawy i Tel Awiwu, oprócz wymiany doświadczeń obie izby będą organizować wspólne konferencje, wymiany prawników, wspólnie szkolić aplikantów i radców prawnych. W czasie wizyty, w obecności konsul RP w Tel Awiwie Aleksandry Krystek, władze obu izb podpisały porozumienie o przyjaźni i współpracy.

Wcześniej polscy prawnicy wzięli udział w seminarium, na którym mec. Piotr Płachta (na co dzień specjalista z zakresu prawa biznesowego i inwestorskiego) przedstawił prezentację na temat Polski, możliwości inwestycyjnych oraz ogólnych zasad prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

"Jego wystąpienia słuchało wielu gości, poza przedstawicielami adwokatury także reprezentanci biznesu i organizacji zajmujących się kwestiami restytucji mienia, np. pełniący obowiązki dyrektora World Jewish Restitution Organisation" - podkreślają władze OIRP. Polscy prawnicy objaśniali też Izraelczykom kwestie systemu prawnego czy warunków świadczenia pomocy prawnej w naszym kraju.

OIRP poinformowała też, że pokłosiem wizyty jest zaproszenie warszawskich radców prawnych na największy w regionie kongres relacji inwestorskich (5 tysięcy osób) w czerwcu 2015 r. w Ejlacie. (PAP)

 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy