17.08.2022

Komorowski: w przyszłym tygodniu projekt zmian w urlopach rodzicielskich

opublikowano: 2015-03-16 przez:

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział podczas niedzielnej wizyty w Kłodawie (woj. wielkopolskie), że w przyszłym tygodniu przedstawi nowelizację kodeksu pracy wprowadzającą bardziej elastyczny system korzystania z urlopów rodzicielskich.

"W przyszłym tygodniu przedstawię ustawę zmieniającą kodeks pracy tak, by było możliwe bardziej elastyczne - a więc z korzyścią dla rodzin, dla pracujących rodziców, dla dzieci - korzystanie z urlopów rodzicielskich. (...) Chodzi o to, by wprowadzać takie prawo w Polsce, które da efekt w postaci ulżenia niełatwej doli człowieka pracującego i wychowującego dzieci, ale bez rujnowania przedsiębiorstw" - mówił prezydent.

Wcześniej informowano, że Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy rodzinnej, który zakłada zmiany w kodeksie pracy mające uelastycznić urlopy rodzicielskie i dające możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu aż do 64 tygodni. Pracodawca miałby obowiązek zaakceptować wniosek pracownika np. o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, ruchomy czy indywidualny czas pracy oraz skrócony tydzień pracy - chyba, że nie pozwalają mu na to organizacja pracy i rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Jak podawano wówczas, projekt mówi również o niedyskryminacji w pracy ze względu na obowiązki rodzinne.

Bronisław Komorowski powiedział, że projekt, który zamierza złożyć, to kolejna ustawa ważna dla polskich rodzin i jednocześnie jego 26. inicjatywa ustawodawcza.

Podczas spotkania z mieszkańcami Kłodawy prezydent przestrzegał też przed - jak to ujął - "politycznymi naciągaczami, którzy zabiegają o głosy wyborców rozdając obietnice bez pokrycia, rozdając miliardy, których nie ma". "Ja nastawiam się na pracę, a nie na obietnice bez pokrycia" - mówił Komorowski.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy