01.12.2021

Dziekan Rady z kwiatami przed Grobem Nieznanego Żołnierza

opublikowano: 2014-08-05 przez:

1 sierpnia 1944 roku - to jedna z najważniejszych, ale i najtragiczniejszych dat w historii Warszawy. Choć spór o sens i zasadność wybuchu Powstania Warszawskiego trwa od dawna, obchody zawsze mają podniosły i uroczysty charakter. W tym roku były bardzo szczególne - minęło dokładnie 70 lat od tragicznych wydarzeń. Tradycyjnie kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyła także delegacja Izby warszawskiej.

 

Słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.
Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców, zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania miały szczególny charakter. Przez cały dzień w hołdzie poległym składano kwiaty w miejscach, gdzie rozegrały się tragiczne wydarzenia.

Od kilku już lat przedstawiciele Izby warszawskiej z Dziekanem Rady na czele, uczestniczą w obchodach rocznicowych. W tym roku, w imieniu OIRP w Warszawie, wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, złożył Włodzimierz Chróścik – Dziekan Rady oraz radcowie prawni: Hanna Szynkiewicz-Wanat, Elżbieta Kozikowska, Tadeusz Zawiska i Andrzej Batorski.

Uroczystości towarzyszyła odprawa honorowa wszystkich formacji mundurowych. Wystąpienie okolicznościowe wygłosiła Prezydent m.st. Warszawy – Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy