24.04.2024

Spółki SP mogą zostać przekształcone w instytucje kultury

opublikowano: 2015-02-25 przez:

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i trzy studia filmowe, będące obecnie spółkami Skarbu Państwa, zostaną przekształcone w instytucje kultury. Umożliwi to ustawa podpisana w środę przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Ustawa o przekształcaniu jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, prowadzących działalność z wykorzystaniem dóbr kultury w państwowe instytucje kultury, ma na celu uporządkowanie sytuacji prawnej czterech instytucji: Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej, Studia Miniatur Filmowych z Warszawy oraz Studia Filmowego Polska Kronika Filmowa z Warszawy.

Obecnie instytucje te są jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa. Projekt ustawy proponuje rozwiązania, które pozwolą przekształcić je w instytucje kultury, nad którymi pieczę będzie sprawował minister kultury.

Jako spółki Skarbu Państwa instytucje te muszą prowadzić działalność komercyjną; wszystkie są niedochodowe. Nie udała się ich prywatyzacja - nie było zainteresowania inwestorów.

Jednocześnie wszystkie te spółki posiadają prawa autorskie do dzieł ocenianych przez MKiDN jako ważne dla polskiej kultury i wymagające ochrony. Przekształcenie spółek w instytucje kultury ma pozwolić na skuteczną ochronę i zarządzanie posiadanymi przez nie prawami autorskimi.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy