04.10.2022

Seweryna Gugała-Stolarska - "Meandry Wyobraźni"

opublikowano: 2014-01-31 przez:

Wulkan energii. Witalności mógłby jej pozazdrościć niejeden dwunastolatek. Urządza średnio dwie wystawy w roku. Ma konto na popularnym portalu społecznościowym. Pasja tworzenia to jej sekret wiecznej młodości. Pomimo swoich 86 lat powtarza: "ja nie jestem stara, po prostu mam dużo lat".

W Lex Gallery Seweryna Gugała-Stolarska pokazała ponad 50 prac. Tkaninę, malarstwo, rysunek. I to dokładnie w takiej kolejności. Choć twórczość Seweryny Gugała-Stolarskiej obejmuje różne dziedziny plastyki, to właśnie tkanina zyskała wśród nich uprzywilejowaną pozycję.


Artystka urodziła się w Warszawie, podczas wojny była harcerką Szarych Szeregów, żołnierzem AK, sanitariuszką i łączniczką w Powstaniu Warszawskim. Trzy lata po wojnie, rozpoczęła studia na Wydziale Architektury Wnętrz ASP (dyplom: rok 1954). I tak zaczęła się jej wielka, życiowa przygoda ze sztuką: z tkaniną artystyczną, malarstwem, unikatową biżuterią artystyczną, wystawiennictwem i projektowaniem wnętrz.


Seweryna Gugała-Stolarska ma za sobą kilkadziesiąt ekspozycji indywidulanych w kraju i za granicą, brała udział w blisko 300 wystawach zbiorowych, także na całym świecie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, jednym z ostatnich jest Certyfikat dla Artysty Wielkiego Serca Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.


Wernisaż prac artystki, który odbył się 30 stycznia 2014 r., był połączony z wielkim świętowaniem 60-lecia twórczości artystycznej Pani Seweryny. Uroczystość uświetnił koncert Duetu „Dwie Róże”.

 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy