01.07.2022

Sejm rozpatrzy poprawki Senatu do noweli prawa własności przemysłowej

opublikowano: 2015-09-08 przez:

Uproszczenie procedury rejestracji znaków towarowych zakłada nowela Prawa własności przemysłowej, do której kilkanaście poprawek zaproponował Senat. Sejm rozpatrzy je na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu. Poprawki Senatu mają charakter legislacyjny i doprecyzowujący.

To już kolejna w ostatnich tygodniach nowela Prawa własności przemysłowej. Poprzednia, podpisana przez prezydenta na początku sierpnia, dotyczyła patentów. Ta dotyczy znaków towarowych.
Senatorowie wprowadzili 19 legislacyjnych i doprecyzowujących poprawek do noweli Prawa własności przemysłowej.
Jak mówiła senatorom w piątek prezes Urzędu Patentowego Alicja Adamczyk, choć polska procedura rejestracji znaku towarowego jest znacznie tańsza, polscy wnioskodawcy wybierają często unijny organ rejestrowy w Alicante (Hiszpania), bo tam procedura trwa pół roku; w Polsce – rok i dwa miesiące.
Wejście w życie nowelizacji (6 miesięcy od uchwalenia) skróci polską procedurę także do pół roku.
Poza tym, jak mówiła Adamczyk, wreszcie będzie można rejestrować znaki towarowe ze słowem „Polska”. Dotąd, powiedziała, zdarzały się bowiem przypadki, że w UE rejestrowano znaki towarowe ze słowem „Polska”, często zupełnie z Polską niezwiązane, tymczasem w kraju takiego znaku zarejestrować nie można było.
Nowe przepisy obejmują też ochroną wzory użytkowe i przemysłowe na imprezach wystawienniczych w Polsce. Zgodnie z przyjętymi zmianami Urząd Patentowy będzie musiał zawiadomić zgłaszającego nowy znak towarowy, że identyczny znak jest już zarejestrowany. Takie rozwiązanie stosowane jest w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Postępowanie w sprawie ochrony międzynarodowych znaków towarowych prowadzić będzie Urząd Patentowy na podstawie porozumienia madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków.
Projekt noweli przygotowało Ministerstwo Gospodarki.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy