27.05.2024

Radcowie prawni wspierają startupy

opublikowano: 2017-11-07 przez:

25 października 2017 roku przy udziale radców prawnych z OIRP Warszawa w jej siedzibie  zorganizowano  warsztaty dla młodych startuperów, którymi opiekuje się fundacja non-profit Startup Hub Poland.

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach programu akceleracyjnego Startup Hub Warsaw ’17 przeznaczonego dla wynalazców i liderów technologii cyfrowych, którzy chcą wykorzystać miasto do rozpędzenia swoich projektów, nawiązania partnerstw, a następnie do wybicia się na międzynarodowe rynki. OIRP w Warszawie została poproszona przez Fundację o pomoc w zorganizowaniu mentoringu prawnego dla młodych liderów, który pomoże im odnaleźć się w otoczeniu prawnym, w którym za moment zaczną rozwijać swój biznes.
Organizacja mentoringu przyczyniła się także do zwiększenia rozpoznawalności zawodu radcy prawnego wśród młodych, kreatywnych przedsiębiorców, a także po raz kolejny pokazała, że radcowie prawni nie boją się żadnych wyzwań i chętnie dzielą się wiedzą prawniczą oraz swoim doświadczeniem.
Jako mentorzy z Izby warszawskiej uczestników szkolili pro bono eksperci w swoich dziedzinach, radcowie prawni Aleksandra Grabarska, dr Katarzyna Barańska oraz Marek Oleksyn, których wystąpienia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników.
Szkolenie rozpoczęło się wprowadzeniem uczestników w tajniki form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Mecenas Aleksandra Grabarska przedstawiła gościom możliwości i ryzyka związane z wyborem danej formy prowadzenia działalności. Jak mówiła po szkoleniu: „Jestem mile zaskoczona samym pomysłem i organizacją wspierania startupów oraz samymi uczestnikami. Niektóre z pomysłów są naprawdę nowatorskie, a inne przedstawiają proste rzeczy w ciekawy sposób. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym przedsięwzięciu i jednocześnie wesprzeć swoją wiedzą ludzi chcących zrobić coś nowatorskiego i ciekawego.”

Warsztaty kontynuował Mecenas Marek Oleksyn, który skupił się na wprowadzeniu uczestników w tajniki prawa autorskiego oraz prawa własności przemysłowej. Podsumowując swoje wrażenia po szkoleniu, stwierdził: „Październikowe spotkanie z przedstawicielami startupów stanowiło nie tylko dogodną okazję do przedstawienia kluczowych aspektów prawnych związanych z prowadzoną przez te podmioty działalnością, ale było też świetnym forum wymiany spostrzeżeń i praktycznych doświadczeń. Jest to ciekawe wydarzenie, które z powodzeniem mogłoby mieć cykliczny charakter.”

Warsztaty zamknęło wystąpienie Mecenas dr Katarzyny Barańskiej, która przeprowadziła uczestników przez meandry klauzul i zapisów umów, z którymi młodzi przedsiębiorcy zetkną się w swojej pracy. Po zakończeniu warsztatów entuzjastycznie stwierdziła: „Udział w warsztatach pokazuje, jak istotna z punktu widzenia młodego przedsiębiorcy jest praktyczna wiedza prawnicza; jestem pewna ze warsztaty zapoczątkują szerszą współpracę Izby, a w szczególności warszawskich radców prawnych, ze startupami”.

Mamy nadzieje, że uczestnicy warsztatów wyszli z siedziby OIRP w Warszawie z dodatkową wiedzą oraz przeświadczeniem, że po pomoc prawną mogą zawsze zgłosić się do radcy prawnego. Jak wskazał Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland: „Rynek high-tech rozwija się w Warszawie bardzo dynamicznie i eksperci od prawa spółek, którzy pomagają w ułożeniu ładu korporacyjnego, mają poważną rolę do odegrania. Uczestnicy miejskiego program akceleracyjnego Startup Hub Warsaw przećwiczyli wczoraj w Izbie wiele scenariuszy rozwoju spółki, warianty umów inwestycyjnych i sposobów zabezpieczenia prawa autorskiego. Teraz Fundacja zadba o to, żeby firmy wykorzystały tę wiedzę w rywalizacji o polski rynek i rynki zagraniczne.”
Liczymy na to, że warsztaty są jedynie wstępem do przeprowadzenia kolejnych tego typu eventów w naszej Izbie, mających na celu nie tylko pomoc młodym przedsiębiorcom, ale także promocję zawodu radcy prawnego.
Koordynatorami organizacji warsztatów w OIRP w Warszawie były Mecenas Magdalena Bartosiewicz oraz Mecenas Agnieszka Oleksyn-Wajda.

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy