07.06.2023

Radcowie prawni uczyli o wolności słowa

opublikowano: 2015-12-11 przez:

Z okazji Europejskiego Dnia Prawnika, który obchodziliśmy w czwartek, 10 grudnia, radcowie prawni z OIRP w Warszawie przeprowadzili zajęcia w szkołach ponadgimnazjalnych, ucząc o wolności słowa, a także o granicach innych form wypowiedzi.

Europejski Dzień Prawnika ustanowiła Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w celu promowania idei państwa prawa i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, a także aby propagować zawód prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego.
Radcowie prawni z OIRP w Warszawie prowadzili w wybranych szkołach zajęcia z młodymi ludźmi, ucząc ich o wolności słowa, co było tematem tegorocznego Europejskiego Dnia Prawnika. – Europejski Dzień Prawnika pozwala młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych poznać bliżej zawód radcy prawego, przybliżyć czym się zajmuje i jaka jest jego rola również w aspekcie ochrony prawa do wolności wypowiedzi i jej granic – mówi r.pr. Maryla Mikołajewska, która przeprowadzała zajęcia w Liceum Ogólnokształcącym im. Orła Białego w Kosowie Lackim. – Tegoroczny temat bardzo zainteresował uczniów. Byli bardzo zaciekawieni prawami związanymi z publikowaniem treści w Internecie, zwłaszcza na Facebooku i granicami opinii, jakie można (lub nie) publikować w sieci. Młodzież bardzo chętnie odpowiadała na pytania i brała udział w dyskusji, gdy dotyczyła ona wypowiedzi publicznych osób znanych z telewizji, np. Doroty Rabczewskiej (Dody) – dodaje. Uczniowie LO w Kosowie Lackim byli bardzo wdzięcznym audytorium i choć początkowo trochę nieśmiali, szybko zainteresowali się tematem i udało się nawiązać z nimi dyskusję. Chętnie przymierzali także togi radcowskie.
Podobnego zdania jest także r.pr. Agnieszka Dąbrowska, która przeprowadziła zajęcia w X LO im. Królowej Jadwigi w Warszawie. – Podoba mi się inicjatywa polegająca na organizowaniu zajęć dla młodych ludzi. Uczniowie byli zainteresowani zarówno częścią zajęć dotyczących wolności słowa, jak i ogólnej wiedzy na temat zawodu prawnika. Szczególnie interesował ich przebieg rozprawy. Uczniowie posiadali podstawową wiedzę na temat systemu prawa. Każdy z nich wiedział na czym polega zawód adwokata i radcy prawnego, za to nikt z nich nie słyszał o Radcach Prokuratorii Generalnej – mówi r.pr. Agnieszka Dąbrowska.
Zdziwienia nie kryła także r.pr. Maria Rzewnicka-Borychowska, która nie spodziewała się takiego zainteresowania kwestiami prawnymi ze strony młodych uczniów. – Przyznam szczerze, młodzież zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Gdy przeszłam do omawiania problemów stalkingu wszyscy bardzo się ożywili, odpowiadali na pytania i zabierali głos w dyskusji. Najbardziej przemawiały do nich przykłady zaczerpnięte z orzecznictwa – mówi. – Moim zdaniem w szkołach bardzo brakuje takich lekcji. Młodzi ludzie nie są świadomi odpowiedzialności za swoje słowa, nie czują wagi swoich wypowiedzi i ich wpływu na innych – dodaje r.pr. Maria Rzewnicka-Borychowska, która prowadziła zajęcia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie.
Zarówno radcowie prawni, jak i młodzież bardzo docenili akcję organizowaną w ramach Europejskiego Dnia Prawnika. Niestety czasu na wytłumaczenie wszystkich kwestii było mało, co z pewnością może być dla nas sygnałem, by częściej organizować takie spotkania także przy innych okazjach. Z Izby warszawskiej udział w akcji wzięli radcowie prawni: Agnieszka Dąbrowska, Paweł Kolczyński, Aleksandra Ratyna, Maryla Mikołajewska, Zofia Gałązka, Maria Rzewnicka-Borychowska i Tomasz Rzętała. Koordynatorem akcji w Izbie warszawskiej była Aldona Kaniewska, członek Komisji Praw Człowieka z Krajowej Rady Radców Prawnych.

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy