26.05.2024

Radcowie prawni uczyli, jak bezpiecznie poruszać się w Internecie

opublikowano: 2017-11-07 przez:

Z okazji Europejskiego Dnia Prawnika, którego obchody organizowaliśmy w tym roku w środę 25 października, łącząc je z obchodami Europejskiego Dnia Sprawiedliwości, radcowie prawni z OIRP w Warszawie przeprowadzili pro bono zajęcia w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ucząc o tym, jak bezpiecznie poruszać się w Internecie.

Europejski Dzień Prawnika ustanowiła Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w celu promowania idei państwa prawa i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, a także aby propagować zawód prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego.

Radcowie prawni z OIRP w Warszawie przeprowadzili w tym roku zajęcia w szkołach z Warszawy i województwa mazowieckiego.  Jak wskazuje Mecenas Anna Kierzkowska, która prowadziła w tym roku zajęcia w Varsovia Gimnazjum Niepubliczne nr 13 w Warszawie:  „Jak zwykle miło. Uczniowie byli nawet zaopatrzeni w aparat. Młodzież jak zwykle żywnie zainteresowana legalnością nagrywania filmików i umieszczaniem zdjęć w sieci. Zainteresowanie tematem nie słabnie.”

Swoimi wrażeniami podzieliła się także Mecenas Justyna Karczmarz, która prowadziła zajęcia w V Liceum Ogólnokształcącym im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie: „Uczniowie od początku wykazywali bardzo duże zainteresowanie zarówno tematyką bezpiecznego poruszania się w Internecie, prawami autorskimi, jak również zawodami zaufania publicznego, w tym zawodem radcy prawnego. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach, rozwiązywali krótkie kazusy oraz zadawali dużo pytań. Jest to bardzo ciekawa i wartościowa inicjatywa już po raz kolejny organizowana przy udziale OIRP w Warszawie.”

Pod wrażeniem wiedzy młodzieży była Mecenas Anna Drabarczyk, prowadząca w tym roku zajęcia w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Warszawie: „Wszystko poszło świetnie, młodzież bardzo kontaktowa i aktywna. Było mnóstwo pytań, część osób w tym celu specjalnie została na całą przerwę. Dobrze, że miałam dużo do czynienia z prawem autorskim, bo niektóre pytania były naprawdę zaawansowane.”

Na słuszną kwestię wskazał również Mecenas Łukasz Róg, który w tym roku prowadził zajęcia dla młodzieży z Gimnazjum Nr 40 w Warszawie: „Pozwoliłem sobie – zachowując jako zagadnienie przewodnie problematykę dotyczącą prawa autorskiego oraz mając na względzie rozwijanie świadomości prawnej i promocję zawodu radcy prawnego – wspomnieć jeszcze o prawnych aspektach cyberprzemocy (hejtu w Internecie), co spotkało się z zainteresowaniem (nawet większym niż kwestie dotyczące prawa autorskiego), co w kontekście powszechności zjawiska hejtu jest zrozumiałe – być może nawet zasługuje na odrębne omówienie.”

Zarówno radcowie prawni, jak i młodzież oraz kadra nauczycielska w szkołach bardzo docenili akcję organizowaną w ramach Europejskiego Dnia Prawnika.Większość ze szkół, w których prowadzono w tym roku zajęcia, wyraziła chęć uczestnictwa w nich w przyszłości.
Z Izby warszawskiej w tegorocznych obchodach wzięli udział radcowie prawni: Łukasz Róg, Magdalena Mentel-Rogowska, Anna Drabarczyk, Magdalena Kucharska, Anna Kierzkowska, Adam Zięba, Aleksandra Tkaczyk, Justyna Karczmarz, Elżbieta Ruszkowska, Dariusz Czarkowski oraz Małgorzata Redosz-Kulicka.
Koordynatorem akcji w Izbie warszawskiej była radca prawny Magdalena Bartosiewicz.

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy