17.09.2021

Prokuratura podjęła śledztwo ws. ustawy o rajach podatkowych

opublikowano: 2014-11-06 przez:

Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła śledztwo w sprawie nieopublikowania w terminie ustawy dokonującej zmian w zakresie podatków dochodowych - poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy prokuratury Przemysław Nowak.

Śledztwo dotyczące ustawy, która ma ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, wdrożono z urzędu - poinformował Nowak.

 

Sprawa dotyczy podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych między 17 a 30 września poprzez nieopublikowanie tekstu ustawy w Dzienniku Ustaw do końca września 2014 r. Chodzi o przepisy z 29 sierpnia, które dotyczyły podatków zagranicznych spółek kontrolowanych. W wyniku nieopublikowania w terminie, przepisy podatkowe mogły wejść w życie nie z początkiem 2015 r., ale rok później. Parlament w ekspresowym trybie uchwalił jednak poprawkę skracającą vacatio legis ustawy, a prezydent ją podpisał i przepisy będą obowiązywały już od przyszłego roku.Zgodnie z uchwaloną tego lata ustawą zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników mają zostać objęte podatkiem dochodowym, jeśli celem ich założenia było jedynie zmniejszenie obciążeń podatkowych. Ustawa została podpisana 17 września, a Rządowe Centrum Legislacji opublikowało ją dopiero 3 października.Premier Ewa Kopacz zleciła szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Kontrolerzy negatywnie ocenili skuteczność i rzetelność działań Ministerstwa Finansów w związku z publikacją ustawy.Zgodnie z wynikami kontroli KPRM ustawa została opublikowana z opóźnieniem, ponieważ RCL nieprawidłowo ustaliło termin jej ogłoszenia. Odpowiedzialność za to ponoszą szef i zastępca szefa departamentu dzienników urzędowych i systemów informacyjnych RCL, którzy analizowali ustawę, ale nie ustalili przyspieszonego trybu prac – ocenili kontrolerzy.W Ministerstwie Finansów ze stanowiska odwołany został zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych. W RCL szef departamentu dzienników urzędowych otrzymał upomnienie; ponadto on i jego zastępca zostali pozbawieni premii za październik.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy