17.05.2022

Prezydent podpisał ustawę ws. wejścia Polski do sił żandarmerii UE

opublikowano: 2015-05-04 przez: Mika Ewelina

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która upoważnia go do ratyfikacji umowy w sprawie wejścia polskiej Żandarmerii Wojskowej do struktur Europejskich Sił Żandarmerii EUROGENDFOR - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Jak podano, ustawa została podpisana w sobotę.

Ustawa wejdzie w życie po dwóch tygodniach od ogłoszenia. Wtedy Komorowski będzie mógł ratyfikować samą umowę.

Europejskie Siły Żandarmerii (EGF) utworzono z inicjatywy sześciu państw członkowskich UE: Francji, Włoch, Holandii, Portugalii, Rumunii i Hiszpanii. Celem inicjatywy było wzmocnienie międzynarodowego systemu zarządzania kryzysowego oraz rozwijanie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Zostały powołane w 2004 r., w Noordwijk w Holandii, dwa lata później ogłoszono ich operacyjną gotowość.

EUROGENDFOR mogą być użyte w operacjach policyjnych w różnych, także niestabilnych, rejonach świata, w ramach misji UE, ONZ, OBWE, NATO lub koalicji tworzonych ad hoc. Do dowództwa Europejskich Sił Żandarmerii zostanie skierowanych trzech polskich oficerów.

Polska Żandarmeria Wojskowa, której kontyngent wchodził w skład sił EUROGENDFOR w unijnej misji w Republice Środkowoafrykańskiej, po ratyfikacji stanie się pełnoprawnym członkiem organizacji, uzyskując możliwość współdecydowania o działaniach sił żandarmerii.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy