04.10.2022

"Prawo do jazzu. Wydanie poszerzone" - wernisaż fotografii mec. Adama Krause

opublikowano: 2014-04-25 przez:

tagi: wernisaż

Na co dzień jest poważnym radcą prawnym, prowadzi własną kancelarię w centrum stolicy. Ale niewiele osób wie, że jego drugą dużą pasją jest fotografia. Jak mówi Adam Krause, wszystko zaczęło się od słuchania muzyki...

11 lat temu zamieszkał w Łomiankach i przypadkowo dowiedział się o klubie, w którym organizowane są świetne koncerty jazzowe. Chodził posłuchać. Po pewnym czasie zaczął zabierać do „Jazz Cafe” aparat fotograficzny. Dopiero po kilku koncertach odważył się zapytać, czy może robić zdjęcia… To było ponad 5 lat temu.


Dziś, w swoim archiwum, w dziale koncertowym, Adam Krause ma fotografie wielu wybitnych artystów. Najwięcej zdjęć wykonał Dorocie Miśkiewicz – jej koncerty fotografował sześciokrotnie, wszystkie zdjęcia artystka udostępniła na swojej stronie internetowej. Z kolei do zdjęć z koncertów Anny Serafińskiej ma – jak mówi – szczególny sentyment, jedno z nich trafiło na okładkę jej płyty nagranej w Trójce – to jego pierwszy front cover. Kilkukrotnie fotografował Antoniego „Ziuta” Gralaka, przy okazji różnych projektów, jak. np. YeShe, Tie Break. W swojej bibliotece ma także zdjęcia Agi Zaryan, Urszuli Dudziak czy Tomasza Stańki i Stanisława Soyki.


W zeszłym roku jego prace były wystawiane aż dwa razy. „Po raz pierwszy, moje zdjęcia koncertowe zostały zaprezentowane na indywidualnej wystawie pod tytułem „Prawo do Jazzu”, której wernisaż odbył się w Teatrze Syrena przed koncertem zespołu Anna Serafińska Groove Machine, inaugurującym 55. Festiwal Jazz Jamboree. Nie mógłbym sobie wyobrazić lepszej okazji na debiut wystawienniczy. Po raz drugi, moje zdjęcia, tym razem uliczne, były wystawiane na zbiorowej, multidyscyplinarnej wystawie „Jasiński & Friends” w Galerii Amaristo, przy Teatrze Narodowym. W obu przypadkach zostałem namówiony do pokazania moich prac. Wcześniej przez długi czas fotografowałem do szuflady, w Internecie moje zdjęcia są dostępne dopiero od dwóch lat. W listopadzie zeszłego roku uruchomiłem moją nową stronę www.adamkrause.pl” – opowiada mecenas Krause.


Jak mówi, namiętnie uprawia „przyglądactwo”. Notuje momenty, łapie emocje. Na koncertach, na ulicy.


W Lex Gallery przez miesiąc można było oglądać zestaw 20 fotografii koncertowych Adama Krasue. Zdjęcia powstały w ciągu pięciu ostatnich lat. Wystawa trwała od 24 kwietnia do 6 czerwca 2014 r.

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy