22.10.2021

Prawnicy chętni do udziału w systemie nieodpłatnych porad prawnych

opublikowano: 2014-10-01 przez: Mika Ewelina

Adwokaci i radcy prawni z nadzieją czekają na system darmowej pomocy prawnej dla ubogich, zapowiedziany w expose przez premier Ewę Kopacz, i deklarują współpracę w jego tworzeniu. Ważne, by opierał się on na profesjonalistach - mówi wiceszef radców prawnych.

Bezpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym to zapowiedź z expose Kopacz w części odnoszącej się do wymiaru sprawiedliwości. Brak systemu pomocy przedsądowej od lat jest wytykany Polsce przez instytucje europejskie. Kopacz powiedziała w środę, że system będzie tworzony na wzór amerykański, w oparciu o samorząd terytorialny i w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi.

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk powiedział PAP, że pierwsze uzgodnienia resort podejmie z nowymi władzami samorządów po listopadowych wyborach do władz lokalnych.

"O utworzenie systemu pomocy przedsądowej zabiegamy od lat. Zapowiedź pani premier to dobry sygnał. Deklarujemy współpracę i będziemy chcieli o tym rozmawiać z ministrem Grabarczykiem" - powiedział PAP wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela. Uważa on, że system mógłby się opierać na ośrodkach pomocy społecznej, które mają rozeznanie w potrzebach osób niezamożnych.

Jego zdaniem wśród adwokatów i radców prawnych na pewno będzie wielu chętnych do świadczenia takiej pomocy. "Nie tylko dlatego, że zapewne będzie ustalona jakaś odpłatność za udzielanie porad, ale też dlatego, że w naszym środowisku jest chęć do działania pro publico bono" - zapewnił.

Wiceprezes Krajowej Izby Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik, który również zadeklarował udział w rozmowach na temat systemu, podkreślił, że nieodzowne jest, aby budować go w oparciu o profesjonalnych prawników. "Jesteśmy właśnie po zakończeniu akcji +Niebieski Parasol+, w ramach której warszawscy radcy świadczyli taką pomoc potrzebującym. I widzieliśmy, kto do nas przychodzi. Często były to osoby wprowadzone wcześniej w błąd przez udzielających im złych rad" - powiedział PAP.

Mecenas Chróścik zauważa, że koszt projektu musi być wysoki. "Jeżeli pomoc ta ma się koncentrować w ośrodkach pomocy społecznej, to dodam, że są umiejscowione w każdej gminie - a tych jest w Polsce ponad 2400. Sama liczba spraw w ośrodkach będzie się także różnić, bo są gminy małe i duże. W jednej wystarczy dyżur prawnika raz w tygodniu, w innej zaś potrzebnych będzie dużo, dużo więcej" - dodał.

"System nieodpłatnej pomocy publicznej powinien mieć charakter otwarty, żeby wykorzystać także doświadczenia organizacji pozarządowych, ale przede wszystkim pomoc ta powinna być profesjonalna, bo prawo jest coraz bardziej skomplikowane i obywatele coraz trudniej się w nim orientują. Powinna też być różnorodna, z uwagi na wielość gałęzi prawa. Obywatele nie mogą być pozbawieni dostępu do niej" - powiedziała PAP Agata Winiarska z Instytutu Spraw Publicznych, który w ostatnich latach bada ten problem.

Z badań ISP wynika, że zdaniem 72 proc. obywateli, to państwo powinno finansować darmową pomoc prawną dla niezamożnych, zaś system powinien być dostępny powszechnie. W drugiej kolejności obywatele wskazali, że pomoc powinny finansować samorządy lokalne, a dalej - że to zadanie dla organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych. "Z naszych badań wynika, że zdaniem obywateli dostęp do pomocy prawnej to bardzo istotna sprawa dla upodmiotowienia społeczeństwa i polepszania jakości jego życia, a problem narasta, bo przepisów prawnych przybywa" - powiedziała Winiarska.

W rekomendacjach dla tworzących system ISP wskazała, że musi on zawierać standardy do spełnienia nie tylko przez ubiegających się o tę pomoc, ale także dla prawników ją świadczących - tak aby można było oczekiwać od nich wszechstronności i odpowiedniego poziomu profesjonalnego. "I wtedy mniej ważne będzie, czy porady udzieli adwokat, radca prawny, czy też prawnik bez aplikacji - jeśli wszyscy wypełnią określone kryteria" - powiedziała. (PAP)

wkt/ itm/ abr/

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy