22.03.2023

Ponad 0,5 mln zł odszkodowania dla urszulanek za ciepłociąg

opublikowano: 2015-03-26 przez:

Ponad 548 tys. zł plus odsetki ma zapłacić spółka Veolia Energia Poznań za ciepłociąg przechodzący przez teren Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Poznaniu – zdecydował w środę sąd. Wyrok jest nieprawomocny, a Veolia chce złożyć apelację.

Sporny ciepłociąg przebiega pod boiskiem szkolnym poznańskiego liceum i gimnazjum Sióstr Urszulanek. W 2007 r. dom zakonny wystąpił do sądu z pozwem m.in. o zapłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Odszkodowanie dotyczy okresu od 1997 r. do 2012 r. „Trzeba pamiętać, że kwota ta nie jest za rok bezumownego korzystania, a za 15 pełnych lat” - zaznaczył w uzasadnieniu sędzia Jacek Musielak.

W wyroku sąd oddalił żądanie odszkodowania za utratę wartości nieruchomość ze względu na przedawnienie.

Reprezentujący urszulanki radca prawny Tadeusz Kieliszewski podkreślił po rozprawie, że wyrok jest nieprawomocny i skomentował wysokość odszkodowania. „To mniej niż pierwotnie wynikało z pierwszej opinii biegłego, ale wyrok myślę, że jest przyzwoity” - powiedział.

W przesłanym PAP oświadczeniu Veolia Energia Poznań przewiduje złożenie apelacji. Zdaniem firmy „zasądzone orzeczenie nie uwzględnia faktu, że dostawy ciepła do mieszkańców miasta, realizowane dzięki sieciom ciepłowniczym odnoszą się do codziennego funkcjonowania miasta, zarówno w wymiarze infrastrukturalnym jak i społecznym”.

„Veolia Energia Poznań nie kwestionuje, że niezbędne są regulacje prawne i finansowe, które właścicielom gruntów będą rekompensowały fakt umiejscowienia sieci ciepłowniczych w obrębie ich działek. Jednak w kontekście odpowiedzialnego prowadzenia naszej działalności, tj. zaopatrzenia miasta w ciepło nie może być zgody na to, aby roszczenia związane z uregulowaniem statusu instalacji ciepłowniczych powodowały przenoszenie obciążeń na innych użytkowników ciepła systemowego” - czytamy w komunikacie.

Teren, przez który przechodzi ciepłociąg, w czasach PRL został odebrany zakonowi i wrócił w jego posiadanie po upadku komunizmu. Rura ciepłownicza została położona w latach 70. XX w.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy