Orzeczenie z dnia 2 czerwca 2020 r. Sygn. akt: D 210/19
opublikowano: 2025-05-05 przez: Więckowska Milena
Orzeczenie z dnia 2 czerwca 2020 r. Sygn. akt: D 210/19
Orzeczenie jest nieprawomocne
Orzeczenie jest nieprawomocne
Przewodniczący: r. pr. Artur Załuski
Członkowie: r. pr. Katarzyna Kosicka–Polak
r. pr. Tomasz Iwańczuk
Protokolant: Karolina Szymala
Członkowie: r. pr. Katarzyna Kosicka–Polak
r. pr. Tomasz Iwańczuk
Protokolant: Karolina Szymala
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. w składzie następującym po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] r. w W. sprawy przeciwko radcy prawnemu J. R., [...], obwinionej o to, że:
- będąc pełnomocnikiem M. M. w sprawie dotyczącej nieistnienia umowy sprzedaży oraz umowy o przeniesienie własności nieruchomości – w dniu [...] r. w W. do wiadomości mailowej kierowanej do A. K. załączyła skan nieistniejącego postanowienia Sądu Okręgowego w S. z dnia [...] r. w przedmiocie zwolnienia od kosztów sądowych, próbując jednocześnie zasugerować, że jest to postanowienie autentyczne, które zostało przez Sąd faktycznie wydane, po czym w okresie od […] do [...] r. w korespondencji mailowej kierowanej do A. K. i C. M. wprowadzała ich w błąd, co do wydania przedmiotowego postanowienia a także czynności podjętych w ww. sprawie – w ten sposób, że wskazywała na okoliczności, które miały sugerować, że wniosła pozew do Sądu jak również poinformowała ich, iż Sąd zwolnił jej klientkę od opłat sądowych w sytuacji gdy pozew został wysłany do Sądu w dniu [...] r. a Sąd zwolnił M. M. od kosztów sądowych w całości postanowieniem z dnia [...] r.,
tj. popełniła czyn z art. 64 ust. 1 ustawy o radcach prawnych w związku z art. 6, art. 8 i art. 12 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, stanowiącego załącznik do uchwały nr 3/2014 Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 22 listopada 2014 r. w sprawie Kodeksu Etyki Radcy Prawnego,
orzeka:
- Uznaje radcę prawnego J. R., [...], winną zarzucanego we wniosku o ukaranie czynu, który to czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne jako czyn sprzeczny z art. . 64 ust. 1 ustawy o radcach prawnych w związku z art. 6, art. 8 i art. 12 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego i za to na podstawie art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 pkt 1 ustawy o radcach prawnych oraz na podstawie art. 335 § 1 Kodeksu postępowania karnego w związku z art. 74(1) pkt 2 ustawy o radcach prawnych wymierza karę nagany;
- Na podstawie art. 706 ust. 2 ustawy o radcach prawnych zasądza od obwinionej radcy prawnego J. R., [...], na rzecz Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. tytułem zwrotu kosztów postępowania dyscyplinarnego kwotę 1 500 (jeden tysiąc pięćset) złotych.
Uzasadnienie
W dniu [...] r. do Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w W. wpłynął wniosek Pana A. K. o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec radcy prawnego J. R..
W dniu [...] r. skarga została przekazana zgodnie z właściwością do Rzecznika Dyscyplinarnego OIRP w W.
Skarżący zarzucił radcy prawnemu J. R. wykonywanie czynności zawodowych w sposób nierzetelny i nieetyczny.
Pan A. K. oświadczył, że radca prawny będąc pełnomocnikiem M. M., w dniu [...] r. w wiadomości mailowej do Skarżącego załączyła skan nieistniejącego postanowienia Sądu Okręgowego w S. z dnia [...] r. w przedmiocie zwolnienia od kosztów sądowych sugerując, iż jest ono autentyczne. Ponadto radca prawny w korespondencji mailowej do A. K. i C. M. wprowadziła ich w błąd, co do wydania w/w postanowienia a także czynności podjętych w przedmiotowej sprawie.
Skarżący wskazał, że Sąd zwolnił M. M. od kosztów sądowych w całości postanowieniem z dnia [...] r., a więc blisko miesiąc po przesłaniu drogą mailową skanu nieistniejącego postanowienia.
Zarządzeniem z dnia [...] r. Rzecznik Dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych wyznaczył Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego K. B. do prowadzenia sprawy.
Pismem z dnia [...]r. radca prawny J. R. została wezwana do złożenia pisemnych wyjaśnień.
W dniu [...] r. radca prawny wysłała do Rzecznika Dyscyplinarnego pisemne wyjaśnienia, oświadczając, że przesłała do Pana A. K. jedynie wzór postanowienia w przedmiocie zwolnienia od kosztów sądowych, zaś cała sytuacja to jedynie skutek nieporozumienia językowego.
W dniu [...] r. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego OIRP wydał postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia wobec r.pr. J. R. w sprawie popełnienia deliktu dyscyplinarnego wobec stwierdzenia braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przewinienia dyscyplinarnego.
W dniu [...] r. Pan A. K. złożył wniosek o ponowne podjęcie sprawy, dołączając do pisma wydruki korespondencji email wraz z załącznikami.
W dniu [...] r. Rzecznik Dyscyplinarny OIRP w W. wydał postanowienie o podjęciu na nowo postępowania w sprawie, w której odmówiono wszczęcia dochodzenia.
W dniu [...] r. Rzecznik Dyscyplinarny OIRP w W. wydał postanowienie o wszczęciu dochodzenia.
W dniu [...] r. Rzecznik Dyscyplinarny OIRP w W. skierował pismo do Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w S. dotyczące ustalenia jakie czynności wykonała r.pr. J. R. reprezentując Panią M. M. w sprawie przeciwko „M. Development” sp. z o.o.
W odpowiedzi Kierownik Sekretariatu I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w S. przekazała szczegółowe informacje dot. w/w zakresu czynności.
Z pisma z [...] r. wynika, że pozew sporządzony przez radcę prawnego wpłynął do Sądu w dniu [...] r. i do tego pozwu dołączono wniosek o zwolnienie powódki od kosztów sądowych w całości.
Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych został rozpoznany postanowieniem z dnia [...] r. przez referendarza sądowego J. T..
Ustalono następujący stan faktyczny.
R.pr. J. R., reprezentując M. M. złożyła pozew przeciwko „M. Development” sp. z o.o. do Sadu Okręgowego w S. w dniu [...] r. (data pisma [...] r.).
Postanowienie o zwolnieniu kosztów Pani M. M. w w/w sprawie zostało wydane w dniu [...] r.
Z dołączonych przez Pana A. K. dokumentów, w tym tłumaczeń z języka angielskiego na język polski przekazanych maili, wynika, że przed datą złożenia pozwu radca prawny przekazała skan nieistniejącego postanowienia Sądu Okręgowego w S. z dnia [...] r. Ponadto radca prawny w mailach do Pana A. K. i C. M. wprowadziła ich w błąd co do czynności podjętych w przedmiotowej sprawie.
W dniu [...] r. Rzecznik Dyscyplinarny OIRP w W. wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów radcy prawnemu J. R. co do wykonywania czynności zawodowych w sposób nierzetelny i sprzeczny z zasadami etyki zawodowej.
W postanowieniu wskazano, że radca prawny będąc pełnomocnikiem M. M. w sprawie dotyczącej nieistnienia umowy sprzedaży oraz umowy o przeniesienie własności nieruchomości - w dniu [...] r. w wiadomości mailowej do Skarżącego załączyła skan nieistniejącego postanowienia Sądu Okręgowego w S. z dnia [...] r. w przedmiocie zwolnienia od kosztów sądowych sugerując, iż jest ono autentyczne. Jednocześnie radca prawny w korespondencji mailowej do A. K. i C. M. wprowadziła ich w błąd, co do wydania w/w postanowienia a także co do czynności podjętych w przedmiotowej sprawie.
Powyższe zachowania miały miejsce w sytuacji gdy pozew został wysłany do Sądu dopiero w dniu [...] r., a Sąd zwolnił M. M. od kosztów sądowych w całości postanowieniem z dnia [...] r.
W dniu [...] r. r.pr. J. R. został przesłuchana w charakterze obwinionej.
Radca prawny przyznała się do popełnienia zarzucanego przewinienia zawodowego i „do winy”. Jednocześnie wniosła o wymierzenie kary dyscyplinarnej nagany.
W dniu [...] r. Rzecznik Dyscyplinarny OIRP w W. przekazał akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie orzeczenia i orzeczenie uzgodnionej z obwinioną kary dyscyplinarnej do Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego OIRP w W.
OSD zważył, co następuje.
Okręgowy Sąd Dyscyplinarny OIRP w W. uznał r.pr. J. R. winną zarzucanego jej czynu określonego we wniosku o ukaranie.
Obwiniona przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, okazała skruchę i wniosła o wymierzenie kary nagany.
Zostało udowodnione, że r.pr. J. R. w sposób rażący naruszyła obowiązek wykonywania czynności zawodowych w sposób rzetelny i naruszyła zasady etyki zawodowej.
Czyny te wypełniają dyspozycję z art. 64 ust. 1 ustawy o radcach prawnych w związku z art. 6, art. 8 i art. 12 ust. 1 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, przepisy nakazujące radcy prawnemu „wykonywanie czynności zawodowych sumiennie oraz z należytą starannością” a także „rzetelnie i uczciwie, zgodnie z prawem, zasadami etyki zawodowej oraz dobrymi obyczajami”.
Zdaniem OSD postępowanie radcy prawnego naruszyło godność zawodu, było nieuczciwe i nieodpowiedzialne.
Okoliczności przedmiotowej sprawy nie budzą wątpliwości. Fakty wynikające z zebranych dowodów OSD uznał za spójne a materiał dowodowy za kompletny i wiarygodny.
W ocenie OSD zarzucony radcy prawnemu czyn wyczerpuje dyspozycję z art. 64 ust. 1 ustawy o radcach prawnych w związku z w/w przepisami Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, który jako podstawowy wyznacznik działania radcy prawnego przyjmuje należytą staranność a także odpowiedzialność za formę i treść pism procesowych przez niego sporządzonych w związku ze świadczoną pomocą prawną. Tejże odpowiedzialności i uczciwości w działaniu obwinionej zabrakło.
W zakresie kary, a więc zarówno jego rodzaju jak i wysokości OSD OIRP w W. orzekł zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, uznając, że rodzaj kary jak i jej wysokość są adekwatne do popełnionych przez obwinionej czynów biorąc przy tym pod uwagę dotychczasową postawę radcy prawnego oraz co istotne jego postawę w trakcie toczącego się postępowania.
Z tych powodów należało orzec jak w sentencji.
GF