28.02.2021

Opinia: dużo ułatwień dla przedsiębiorców w czwartej transzy deregulacji

opublikowano: 2014-10-20 przez: Mika Ewelina

Zmiany w obowiązku wykonywania badań lekarskich, wprowadzenie Wiążącej Informacji Akcyzowej i pakiet portowy, to zdaniem ekspertki Krajowej Izby Gospodarczej najważniejsze ułatwienia dla przedsiębiorców, które wprowadzi tzw. czwarta ustawa deregulacyjna.

Projekt tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej, czyli ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej ma trafić w tym tygodniu do drugiego czytania w Sejmie. Projekt przygotowany przez resort gospodarki przewiduje wprowadzenie kilkudziesięciu zmian w ok. 30 ustawach.

"Jedna z najistotniejszych propozycji to przepisy, które pozwalają na niepowtarzanie badań lekarskich przy zmianie pracy, w wypadku gdy warunki pracy na obu stanowiskach są takie same, a od zakończenia poprzedniej umowy minęło nie więcej niż 30 dni. Jest to szczególnie istotne dla pracodawców zatrudniających osoby o niższych kwalifikacjach" - powiedziała PAP Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. Jak mówiła, w firmach takich często zatrudnia się nowych pracowników na krótkie okresy i rotacja kadr jest duża.

"Konieczność przeprowadzania nowych badań utrudniała pracodawcom życie, oznaczała stratę czasu pracowników i podrażała zatrudnienie, a przy tym nie miała żadnego uzasadnienia merytorycznego. Przecież stan zdrowia pracownika nie powinien zmienić się zasadniczo w ciągu niecałego miesiąca, przynajmniej w tym zakresie, w jakim jest badany podczas badania przez specjalistę od medycyny pracy. Pamiętajmy, że są to tylko najbardziej podstawowe badania" - wskazała ekspertka.

Za kolejny ważny element projektu uznała wprowadzenie Wiążącej Informacji Akcyzowej. Ma ona umożliwić podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych uzyskanie od właściwego organu podatkowego wiążącej informacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego.

"Każde utrwalenie jakiejś interpretacji buduje zaufanie przedsiębiorców do państwa i prawa. Gdy mamy wątpliwości, powinniśmy mieć możliwość wystąpienia o interpretację. To jest dobre rozwiązanie, chociaż najlepiej byłoby, gdyby przepisy były na tyle proste i jasne, by można było je zrozumieć bez interpretacji" - skomentowała Durlik-Khouri.

Jej zdaniem istotne jest także wprowadzenie tzw. pakietu portowego, czyli skrócenie czasu kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin oraz wydłużenie terminu na rozliczanie VAT od importu zgłaszanego przez upoważnionych przedsiębiorców(posiadających status upoważnionego podmiotu gospodarczego, tzw. AEO).

"Te idee zgłaszali członkowie jednej z naszych izb członkowskich, a przepisy zostały opracowane przez osoby, które się na tym znają. Mamy nadzieję, że dzięki tym propozycjom nasz system stanie się na tyle konkurencyjny, że będzie mógł konkurować z ofertą portów holenderskich czy niemieckich" - powiedziała ekspertka.

Jak mówiła, w tej chwili czas odpraw jest na tyle długi, że wiele osób, które mogłyby odprawiać się w polskich portach, decyduje się na odprawę w Niemczech lub Holandii, by dopiero potem przetransportować je do Polski.

"Zamiast wpłynąć bezpośrednio do nas, wolą przewozić towary transportem kołowym, który jest bardziej niebezpieczny, drogi, zły dla środowiska, etc. Mamy nadzieję, że to się zmieni" - mówiła. (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy