02.06.2023

Olsztyn/ Sąd aresztował policjantów podejrzanych o stosowanie przemocy

opublikowano: 2015-04-17 przez: Mika Ewelina

Stosowanie przemocy i gróźb, by uzyskać wyjaśnienia i określone informacje w postępowaniu karnym - takie zarzuty postawiła w piątek czterem policjantom z komendy miejskiej w Olsztynie tamtejsza prokuratura okręgowa. Trafili oni w piątek decyzją sądu do aresztu.

Poinformował o tym PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Zbigniew Czerwiński. Prokuratura złożyła wnioski o 3 miesięczny areszt wobec podejrzanych.
Prokurator Czerwiński podkreślił, że sąd rejonowy w Olsztynie po rozpatrzeniu w piątek wniosków prokuratury zdecydował o aresztowaniu trzech policjantów. Wobec czwartego, który miał się dopuścić czynów najmniej drastycznych, sąd dopuścił zamianę aresztu na poręczenie majątkowe w wysokości 10 tys zł. Policjant będzie mógł opuścić areszt, jeśli wpłaci poręczenie w ciągu 14 dni.
Jak podkreślił prokurator Czerwiński, Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wraz z prokuratorem prowadzącym postępowanie w ciągu 7 dni zdecydują, czy złożyć zażalenie na decyzję sądu w sprawie poręczenia wobec jednego z policjantów.
Czterej policjanci z komendy miejskiej policji w Olsztynie zostało zatrzymanych w czwartek w związku z ich nieprawidłowymi zachowaniami wobec przesłuchiwanych.
Ze względu na rozwojowy charakter sprawy prokuratura nie ujawnia szczegółów, te - jak przyznał Czerwiński - dotyczą konkretnych postępowań, konkretnych zachowań i osób. Wiadomo jedynie, że sprawa dotyczy naruszenia paragrafu 246 kodeksu karnego, który mówi o tym, że "funkcjonariusz publiczny, który w celu uzyskania zeznań stosuje przemoc, groźbę bezprawną lub znęca się fizycznie lub psychicznie" podlega karze od roku do 10 lat więzienia.
"Zarzuty przedstawione policjantom są zbyt drastyczne, by je przedstawiać opinii publicznej. W tym momencie mogę powiedzieć jedynie, że dotyczą używania przez policjantów wobec zatrzymanych przemocy, gazu i paralizatora" - powiedział rzecznik prokuratury. Dodał, że policjanci mieli się dopuścić czynów zabronionych wobec czterech pokrzywdzonych.
Czerwiński powiedział wcześniej, że na zlecenie prokuratury w tej sprawie podejmowało działania biuro spraw wewnętrznych Komendy Głównej Policji.
Rzeczniczka prasowa warmińsko-mazurskiej policji Anna Fic poinformowała w piątek PAP, że policja wszczęła już procedurę zmierzającą do usunięcia zatrzymanych ze służby. "Trzej policjanci mają kilkuletni staż pracy w policji, jeden pracował kilkanaście lat" - powiedziała Fic i dodała, że zatrzymani pracowali w pionie kryminalnym.
W przesłanym po zatrzymaniu pierwszych funkcjonariuszy komunikacie poinformowała, że komendant wojewódzki zlecił kontrolę w olsztyńskiej komendzie. Ma ona zbadać prawidłowość reakcji przełożonych na zgłoszenie skargi o nieprawidłowych działaniach podwładnych.
Fic dodała, że dodatkowo odsunięci od obowiązków służbowych zostali bezpośredni przełożeni zatrzymanych funkcjonariuszy.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy