27.05.2024

O systemie prawnym wśród rdzennych Indian

opublikowano: 2015-10-01 przez:

„La Justicia Indígena En El Ecuador” to tytuł wykładu, który przyciągnął wczoraj zainteresowanych tematyką systemu prawnego funkcjonującego wśród rdzennych mieszkańców krajów andyjskich.

Wykład w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych przy pl. Konstytucji 5 poprowadził, pochodzący z Ekwadoru, Dr Juan Eduardo Pilataxi Almendariz. Gośćmi honorowymi byli Enrique Belaunde, Szef Kancelarii Ambasady Peru w Polsce i Włodzimierz Chróścik, Dziekan Rady OIRP w Warszawie.
Tematem prelekcji był system prawny Indian funkcjonujący równolegle do prawa stanowionego (Justicia Indígena). Juan Eduardo Pilataxi Almendariz jest szczególnie zainteresowany tą problematyką, ponieważ była ona tematem jego pracy doktorskiej.
Prelekcja przyciągnęła wielu aplikantów radcowskich i radców prawnych. Sala konferencyjna była wypełniona po brzegi, a sam prowadzący chętnie opowiadał o wielu przykładach „z życia wziętych”, które jeszcze lepiej zaznajomiły przybyłych gości z systemem prawnym rdzennych Indian.
Juan Eduardo Pilataxi Almendariz jest adwokatem oraz wykładowcą na dwóch uniwersytetach w Ekwadorze. Do Polski przyjechał na specjalne zaproszenie Komisji Zagranicznej OIRP w Warszawie. Przy okazji wizyty w naszym kraju Juan Eduardo Pilataxi Almendariz wziął także udział w 37. PZU Maratonie Warszawskim. Zapytany przez Dziekana Rady OIRP w Warszawie, Włodzimierza Chróścika o czas zdobyty podczas biegu, odpowiedział, że z punktu widzenia sportowego nie uzyskał dobrego wyniku, ponieważ przez zmęczenie związane z podróżą, późnym przylotem do Warszawy oraz małą ilością czasu na przygotowania nie osiągnął „czasówki”. Maraton jednak ukończył.
Udział w warszawskim maratonie był dla Ekwadorczyka już 57 maratonem, w którym wziął udział. Maratończyk nie zwalnia jednak tempa i w tym roku planuje udział w kolejnych biegach, m.in. w Quito (stolicy Ekwadoru) czy Lizbonie (Portugalia).


Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy