17.06.2024

O małych i dużych krokach w Zachęcie

opublikowano: 2013-11-26 przez:

komentarzy: 0

Ponad 100 osób pojawiło się w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki na inauguracji działalności Komisji Zagranicznej OI RP w nowej kadencji. Temat spotkania - rola samorządu zawodowego radców prawnych w życiu publicznym w Polsce - wzbudził gorącą dyskusję.


Ponad 100 osób pojawiło się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki na inauguracji działalności Komisji Zagranicznej OI RP w nowej kadencji. Temat spotkania – rola samorządu zawodowego radców prawnych w życiu publicznym w Polsce – wzbudził gorącą dyskusję.


To był nietypowy wieczór w Zachęcie. W poniedziałek, 25 listopada 2013 r., w jej gmachu pojawili się przedstawiciele samorządów radców prawnych, administracji rządowej, korpusu dyplomatycznego oraz samorządów zawodów prawniczych.

Zgromadzonych powitał Dziekan Rady OIRP w Warszawie Włodzimierz Chróścik. „W obecnej kadencji mamy szczególnie dużo planów. Wspólnie z Komisją Zagraniczną wprowadziliśmy nową formułę jej funkcjonowania. Do tej pory opierała się ona na wyjazdach studyjnych. Istotą nowego planu jest, by wszyscy, którzy będą podróżowali w sprawach biznesowych do Polski, chcieli korzystać z usług profesjonalnych prawników, jakimi są radcy prawni” – powiedział Dziekan.

W panelu dyskusyjnym, który poprowadził Jacek Pochłopień, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Forbes”, wzięli udział: Maria Ślązak – Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Justyna Markiewicz – zastępca dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Ryszard Kalisz – poseł na Sejm RP, Włodzimierz Chróścik – Dziekan Rady OIRP w Warszawie, Piotr Płachta – Przewodniczący Komisji Zagranicznej OIRP w Warszawie i Michał Wawrykiewicz – Zastępca Przewodniczącego Komisji Zagranicznej. Dyskutowano o roli, jaką powinien odgrywać samorząd zawodowy radców prawnych w życiu publicznym w Polsce.

„Bardzo byśmy chcieli, aby głos radców prawnych był słyszalny nie tylko na poziomie krajowym, ale i na forum międzynarodowym. Bo jeśli będziemy rozpoznawalni na forum międzynarodowym, to zyskamy o wiele większy szacunek na poziomie krajowym. My – jako największa Izba w Polsce, mamy ku temu niebywałe predyspozycje” – powiedział Piotr Płachta. Dziekan Włodzimierz Chróścik przypomniał samorządowe hasło marketingowe: „Z radcą prawnym bezpieczniej”. „W teorii każdy projekt ustawy jest przesyłany KRRP do zaopiniowania. W praktyce często bywa jednak tak, że projekty wpływają na ledwie dwa–trzy dni przed upłynięciem terminu na zgłoszenie opinii. To zdecydowanie za krótki czas, by wyrazić profesjonalny pogląd i zająć stanowisko. Z praktyki zatem widać, że nasz samorząd największy wpływ na proces legislacyjny – także na jego jakość – może mieć tylko poprzez aktywne działanie w sejmowych i senackich komisjach” – podkreślił Włodzimierz Chróścik.

Z kolei poseł Ryszard Kalisz zwrócił uwagę na ogromną rolę, jaką w Polsce powinny odgrywać samorządy zawodów zaufania publicznego, zwłaszcza te prawnicze. Apelował o skończenie z „rolą petenta”. „Jeśli będziecie cicho siedzieli i uprzejmie podnosili ręce z pytaniem: »Czy możemy zabrać głos?«, nigdy nie osiągniecie sukcesu! – przekonywał. – Trzeba wywalczyć swoje znaczenie, domagać się uwzględnienia opinii i przestrzegania wszystkich ustaw”.

„Jesteśmy absolutnie przygotowani do tego, aby sporządzać projekty legislacyjne – zapewniała Maria Ślązak, Wiceprezes KRRP. – Z materiałów ostatniego Zjazdu Radców Prawnych wynika, że składaliśmy opinię do 200 aktów prawnych. Obowiązek opiniowania aktów legislacyjnych wynika z naszej ustawy. W ramach KRRP działa Ośrodek Studiów, Badań i Legislacji, w którym pracuje 140 ekspertów, większość – z wysokimi tytułami uniwersyteckimi. To niekwestionowani eksperci. Ale zgodzę się z posłem Ryszardem Kaliszem, że jesteśmy za grzeczni. Jeżeli zgłosimy opinię do któregoś z aktów legislacyjnych, a zostanie ona totalnie zignorowana, powinniśmy sprawę nagłaśniać, zacząć alarmować o tym w mediach. A zwykle tego nie robimy”.

Co zrobić, aby znaczenie i rola samorządu radców prawnych w Polsce były większe? Jakie konkretne rozwiązania wprowadzić? To pytania, które wywołały najgorętszą dyskusję. „Chcielibyśmy małymi kroczkami iść w kierunku tego, aby kultura prawna w Polsce wzrastała, bo jej poziom jest niewystarczający”. Te słowa Michała Wawrykiewicza, Zastępcy Przewodniczącego Komisji Zagranicznej OIRP, natychmiast zakwestionował poseł Kalisz. „Małymi kroczkami nic się nie osiągnie – ripostował. – Dzisiejszy świat, w dobie Internetu, powszechnej komunikacji, jest światem nastawionym na działania sieciowe. Pytanie, kto się znajdzie w centrum, a kto na peryferiach tej sieci? Ci z peryferii nie mają wpływu na nic. Samorządy zaufania publicznego powinny znaleźć się w centrum tej sieci, tak jak Konstytucja im nakazuje” – mówił poseł.

„Małe czy duże kroki? Do tej pory, od 1982 roku, radcy prawni posuwali się do przodu małymi kroczkami, ale bardzo systematycznie. Jeśli uda nam się przełożyć zamierzenia i plany naszej Izby na poziom krajowy, to uważam, że czeka nas duży sukces. Przypomnę tylko, że od roku 2015 mamy obrony karne, zatem zrównują się wreszcie kompetencje radców prawnych i adwokatów. To duża szansa, ale również duże wyzwanie” – spuentował dyskusję Dziekan Włodzimierz Chróścik

Komentarze (0)

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

Skomentuj

imię:*
treść:*

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy