08.08.2022

MS: zdawalność na aplikacje adwokacką i radcowską zbliżona do 2013 r.

opublikowano: 2014-09-28 przez: Mika Ewelina

Zdawalność w sobotnich egzaminach na aplikacje: adwokacką i radcowską okazała się zbliżona do zeszłorocznej; w przypadku adwokackiej wyniosła 54 proc. zaś radcowskiej 46 proc. - poinformował w niedzielę PAP resort sprawiedliwości na podstawie wstępnych wyników.

Zdawalność na aplikację notarialną wyniosła 44 proc., zaś na aplikację komorniczą ok. 34 proc. Pełne i ostateczne wyniki - jak zapowiada MS - powinny być znane do środy.

W sobotę ponad 10 tys. osób przystąpiło do państwowych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Egzaminy odbyły się w 24 miastach w Polsce. Spośród 10 tys. 108 osób, które zgłosiły się do tegorocznych egzaminów, najwięcej - 4 tys. 885 osób - zgłosiło się na aplikację radcowską. Na aplikację adwokacką zgłosiło się 3 tys. 845 kandydatów, notarialną - 820, zaś komorniczą 558.

Jak poinformowała PAP dyrektor departamentu zawodów prawniczych i dostępu do pomocy prawnej resortu sprawiedliwości Iwona Kujawa, nieoficjalne informacje o rezultatach egzaminów pochodzą z 24 spośród 29 komisji przeprowadzających egzaminy na aplikację adwokacką i 23 spośród 26 komisji zajmujących się aplikacją radcowską.

"Wyniki te zadowalają, one pozwalają samorządom prawniczym na zaplanowanie szkoleń. Są też sygnałem dla studentów, jaki poziom oczekiwań im się stawia, żeby w przyszłości rozpoczęli aplikację" - powiedziała Kujawa.

Z kolei egzaminy na aplikację notarialną przeprowadzało sześć komisji, zaś komorniczą - siedem. Według uzyskanych dotychczas informacji w przypadku egzaminu na aplikację notarialną zdało 350 osób, zaś komorniczą 181.

"Zdawalność na aplikację komorniczą jest znacznie niższa niż w latach ubiegłych. Zmieniły się jednak przepisy dotyczące naboru na tę aplikację, bo m.in. uprzednio wystarczyło 90 punktów, aby zdać egzamin, a teraz trzeba było uzyskać 100, tak jak w przypadku pozostałych zawodów prawniczych" - zaznaczyła Kujawa.

Kandydaci na aplikantów rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik otrzymuje kandydat, który odpowie poprawnie co najmniej na 100 pytań.

W skład każdej z komisji wchodziło siedem osób: przedstawiciele ministra sprawiedliwości (sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego), osoby delegowane przez samorządy: adwokacki, radcowski, notarialny i komorniczy oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej, w skład komisji wchodził ponadto prokurator.

Jak w piątek przypomniało MS w ubiegłym roku egzaminy zdawało łącznie 10 tys. 731 osób. Spośród 4 tys. 196, które zgłosiły się na aplikację adwokacką zdało 53 proc. Natomiast spośród 5 tys. 123 osób zdających na aplikację radcowską egzamin zakończył się pozytywnie dla około 50 proc. zdających. Największa zdawalność w zeszłym roku była w przypadku aplikacji komorniczej - ponad 74 proc. pozytywnych wyników na 653 kandydatów. Z kolei najtrudniejszy okazał się rok temu egzamin na aplikację notarialną - spośród 759 osób zdało około 36 proc. (PAP)

mja/ abr/

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy