01.12.2021

Mamy nowych radców prawnych!

opublikowano: 2014-07-24 przez:

Bilsko 700 osób dołączyło do grona warszawskich radców prawnych. Uroczyste ślubowanie odbyło się 24 czerwca br. w Sali Kongresowej. Byli znamienici goście, ważne słowa i radość z rozpoczęcia nowego etapu w życiu.


Bilsko 700 osób dołączyło do grona warszawskich radców prawnych. Uroczyste ślubowanie odbyło się 24 czerwca br. w Sali Kongresowej. Byli znamienici goście, ważne słowa i radość z rozpoczęcia nowego etapu w życiu.


W uroczystości wzięło udział blisko dwa tysiące osób – ślubujący, ich rodziny i przyjaciele, członkowie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie oraz zaproszeni goście, m.in. Małgorzata Gersdorf – Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Andrzej Biernat – Minister Sportu i Turystyki, Jerzy Kozdroń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Bronisław Sitek – Prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, Dariusz Sałajewski – Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Maciej Bobrowicz – Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych w latach 2007-2013 oraz prezesi warszawskich sądów.

Gratulacje wszystkim nowym radcom złożył Dziekan Rady OIRP w Warszawie – Włodzimierz Chróścik.

Dokonaliście Państwo rzeczy wielkiej. Naprawdę wielkiej! Zdaliście trudny egzamin wstępny, ukończyliście niełatwą, wyjątkową i – nie tylko w mojej ocenie – najlepszą aplikację w kraju. To była droga pełna poświęceń i wyrzeczeń. Przed Wami stają teraz nowe wyzwania, nowe szanse, nowe możliwości. Nie mam wątpliwości, że jesteście doskonale przygotowani, by im sprostać. Teraz trud ostatnich lat będzie procentował. Przez ostatnie lata pokazaliście, że słowo „niemożliwe” nie istnieje w Waszym słowniku. To wszystko pozwala mieć nadzieję, że w przyszłym zawodowym życiu odniesiecie sukcesy. Tak licznie zebranym rodzinom i przyjaciołom naszych nowych radców prawnych pragnę serdecznie podziękować za to, że przez ostatnie lata daliście im szansę! Dziękuję za to, że wytrzymaliście to niekiedy niełatwe i skomplikowane życie z osobą, która często miała po prostu zbyt mało czasu, czasu, który w innym przypadku należałby do Was. Mam nadzieję, że teraz z nawiązką powetujecie sobie ten okres – mówił Włodzimierz Chróscik. (…) Pragnę zapewnić zebranych na tej sali radców prawnych, że zarówno ja, jak i moje Koleżanki i Koledzy z władz Izby jesteśmy zawsze do Waszej dyspozycji. Mam nadzieję na częste kontakty z Wami. Głęboko liczę, że zaangażujecie się w pracę naszego samorządu. Chciałbym, by warszawska Izba była miejscem, do którego będziecie nie tylko z przyjemnością wracali, ale również miejscem, które będziecie dobrze i z sympatią wspominali. Nasz samorząd jest dla Was!

Wystąpienie okolicznościowe wygłosiła Prof. Małgorzata Gersdorf – Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

Stoicie przed bardzo trudnym wyborem: w którą stronę iść? w jaki sposób wykonywać swój zawód? Nie będę ukrywała, że w porównaniu z czasami, w których ja zaczynałam wykonywać swój zawód, teraz jest trudniej, znacznie trudniej jest zdobyć uznanie i prestiż na rynku, bo jest Was bardzo dużo... Ale tak wybraliście, tak chcieliście, to jest wybór młodych. Trzeba wobec tego ze sobą konkurować. Życzę Wam wszystkiego dobrego na nowej drodze życia, bo to jest nowa droga życia, to jest pełnia odpowiedzialności za wykonywany zawód. Dotychczas wykonywaliście go gdzieś z tyłu, za swoim patronem… Proszę Was, zachowujcie się etycznie i z godnością, której wymaga ten zawód! Pamiętajcie, że prawo nie jest prawem zamkniętym, zawsze są jakieś niedopowiedzenia. Prawnik może je interpretować w bardzo różny sposób – z białego można zrobić szare, z czarnego – szare, ale proszę Was: nie róbcie z białego – czarnego i odwrotnie – mówiła Prezes Gersdorf.

Gratulacje nowym radcom złożył także Jerzy Kozdroń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości: Zachęcam i apeluję do Was wszystkich : jeżeli chcecie zmieścić się na tym trudnym rynku, musicie stale pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. Życzę Wam tej wytrwałości i tej siły.

Do ślubujących zwrócili się także obecny i były Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Chciałem zaapelować o to, żebyście słowa przysięgi, którą za chwilę złożycie, które są wprawdzie tylko słowami, traktowali jako drogowskazy przy wybieraniu dróg w zawodzie… I żebyście dzięki temu właśnie pozostawali elitą, bez względu na to, co o elitach się w kraju sądzi. Bądźcie elitą, bądźcie szczęśliwi! – mówił Dariusz Sałajewski – Prezes KRRP.

Z kolei Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych w latach 2007-2013 przypomniał słowa irańskiej prawniczki – Szirin Ebadi: Nie zostaliście prawnikami po to, by się wzbogacać. Są lepsze sposoby by osiągnąć majątek. Zostaliście prawnikami po to, by pomagać ludziom. Zaapelował też do ślubujących: Nigdy się nie poddawajcie. Przed Wami będą trudne momenty, ale jeśli wierzycie w to, co robicie, to nigdy się nie poddawajcie!

W imieniu starostów ślubującego rocznika głos zabrał Mikołaj Pedrycz. W swoim wystąpieniu dziękował wszystkim wykładowcom za trud włożony w dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Podczas uroczystości nagrodzono osoby, które otrzymały najwyższe noty z egzaminu radcowskiego oraz ukończyły aplikację z najlepszymi wynikami. To inicjatywa Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, którą wsparli sponsorzy: firma Habitus – Producent Tóg Prawniczych, Idea Bank, Wydawnictwo C.H. Beck, Wydawnictwo LexisNexis Polska, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka oraz Wydawnictwo Wolters Kluwer.

Pierwszych osiem osób to „najlepsi z najlepszych” – to osoby, które uzyskały najwyższą średnią z aplikacji (powyżej 4,6) lub najwyższą średnią z egzaminu radcowskiego (powyżej 4,5). W gronie tym znaleźli się: Damroka Kościelak (najwyższa średnia z aplikacji: 4,69), Mateusz Grzyb, Maja Łysienia, Małgorzata Kliczkowska-Iwaszkiewicz, Tomasz Rogala, Anita Żołyniak (jedna z najwyższych średnich z aplikacji i jedna z najwyższych średnich z egzaminu), Michał Budnicki i Marta Miszczuk.
Oprócz publikacji książkowych, dostępu do elektronicznych serwisów prawniczych i upominków od OIRP w Warszawie, wszyscy odebrali togi radcowskie, a Damroka Kościelak, w nagrodę za najwyższą średnią z aplikacji, dodatkowo – tablet.

Kolejna grupa nagrodzonych to osoby, które uzyskały wysoką średnią z aplikacji (4,5 i powyżej 4,5). Wszystkie odebrały publikacje książkowe, dostęp do elektronicznych serwisów prawniczych, upominki od OIRP w Warszawie oraz kupony rabatowe na zakup togi. W gronie tym byli: Monika Zwolińska, Anna Gulińska, Edyta Jarmoszuk, Ewelina Szewczyk, Joanna Marcinkowska, Paweł Hałaburda, Diana Dębowczyk, Bartosz Miszewski, Karolina Ostaszewska, Monika Leszko (równocześnie jedna z najlepszych średnich z egzaminu).

Takie same nagrody otrzymały osoby z jednymi z najwyższych średnich z egzaminu: Tomasz Ciok, Aneta Dróbecka, Michał Faliszewski, Izabela Gębal, Ewa Gieroń, Aleksandra Kuźnicka, Stella Małoń, Magdalena Michalska, Tomasz Młynarski, Kacper Piórecki, Edyta Popowska-Jakutowicz, Kamila Przepieść, Jakub Tereszczuk oraz Konrad Wasilewski.
Uroczystość uświetnił koncert kwartetu smyczkowego 4-te. Usłyszeliśmy m.in. tango z filmu Zapach kobiety czy utwór Come Together zespołu The Beatles.

Po części oficjalnej, nowi warszawscy radcowie prawni, odbierali gratulacje w kuluarach Sali Kongresowej.

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy