12.04.2024

KRP za odwołaniem prok. Habało z funkcji

opublikowano: 2015-03-23 przez:

Krajowa Rada Prokuratury wyraziła w poniedziałek zgodę na odwołanie przed końcem kadencji Anny Habało z funkcji szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie - powiedział PAP szef Rady Edward Zalewski. Takiej decyzji chciał prokurator generalny.

Decyzja zapadła na poniedziałkowym posiedzeniu Rady. "Wysłuchaliśmy sprawozdania, które przedłożył zespół badający sprawę, wysłuchaliśmy prokuratora Andrzeja Seremeta i jego wniosek poddaliśmy pod głosowanie. 16 członków Rady było za wyrażeniem zgody na odwołanie prok. Habało z funkcji przed upływem kadencji, jedna osoba była przeciw" - powiedział PAP Zalewski.

Decyzja o pozbawieniu prokuratora funkcji należy do Prokuratora Generalnego. "Nasza zgoda jest warunkiem koniecznym do jej podjęcia" - wyjaśnił Zalewski. Seremet zwrócił się do Rady o odwołanie prok. Habało, bo jego zdaniem nieprawidłowo wypełniania ona obowiązki szefa prokuratury apelacyjnej (od zeszłego roku jest ona zawieszona w czynnościach służbowych).

Nieoficjalnie przyznawano, że wniosek wiąże się z prowadzonym w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie śledztwem dotyczącym korupcji i powoływania się na wpływy w instytucjach przez biznesmenów z Podkarpacia.

W styczniu prokuratorski sąd dyscyplinarny wszczął postępowanie dyscyplinarne w sprawie prok. Habało (nie postawiono jej dotąd zarzutów dyscyplinarnych). Funkcję szefowej rzeszowskiej prokuratury apelacyjnej pełni od 2007 r., gdy otrzymała nominację z rąk ówczesnego ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

Nigdy wcześniej prokurator generalny nie wszczynał procedury odwołania prokuratora tak wysokiego szczebla. Prawo mówi, że kierującego prokuraturą rejonową, okręgową lub apelacyjną przed upływem kadencji odwołać można jedynie za zgodą KRP. (PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy