26.09.2021

KPRM: Resorty powinny odgrywać większą rolę w przygotowaniu projektów ustaw

opublikowano: 2015-11-24 przez:

Resorty powinny odgrywać większą rolę w przygotowywaniu zmian w prawie, chcemy przenieść ciężar prac nad projektami ustaw do resortów – mówią PAP szefowa kancelarii premiera oraz szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dotąd w dużej mierze odpowiadało za to Rządowe Centrum Legislacji.

W ocenie szefowej kancelarii premiera Beaty Kempy, Rządowe Centrum Legislacji (RCL) powinno być „skrajnie służebne” wobec rządu.
„Chodzi o przekazanie na nowo w pewnym zakresie możliwości pisania ustaw przez resorty. RCL spełniałoby rolę bardzo profesjonalnego koordynatora do nadzorowania procesu legislacyjnego” – powiedziała Kempa PAP. Dodała, że będzie rekomendować zmiany w funkcjonowaniu RCL premier Beacie Szydło.
Podobnego zdania jest szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. „Resorty powinny być bardziej zaangażowane w przygotowywanie projektów. Do tej pory to wszystko się działo w kancelarii premiera, a wkład merytoryczny jest przecież bardzo ważny” – podkreślał w rozmowie z PAP. „Chcemy przenieść ciężar prac nad przygotowaniem projektów z powrotem do resortów” – dodał.
Według niego „Rządowe Centrum Legislacji nadal będzie działać, ale na zasadzie weryfikacji projektów, a nie, jak do tej pory, konstrukcji”.
Rządowe Centrum Legislacji (RCL) utworzono 1 stycznia 2000 r. w ramach szeroko zakrojonych zmian w strukturach administracji rządowej. Do głównych zadań RCL należy koordynowanie działalności legislacyjnej Rady Ministrów, premiera i podległych mu organów administracji rządowej, opracowywanie pod względem legislacyjnym rządowych projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych, analizowanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz redagowanie Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego.
Na wtorkowym posiedzeniu rządu, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów ma przedstawić informację ws wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
W kancelarii premiera, podobnie jak miało to miejsce w prezydenckiej kancelarii, ma powstać „raport otwarcia”. W rozmowie z PAP Kempa zapowiedziała opracowanie takiego raportu. Według niej, na podstawie diagnozy sytuacji zostaną podjęte decyzje dotyczące m.in. struktury w kancelarii tak, by zapewnić profesjonalne działanie i obsługę rządu.
„To nie tylko kwestia Rady Ministrów, ale również Komitetu Stałego Rady Ministrów i całego zaplecza” – zaznaczyła Kempa. „Musimy wiedzieć, czy te departamenty, wydziały, które tam są, będą odpowiadały naszym oczekiwaniom” – dodała.
(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy