28.11.2023

KPRM: RCL nieprawidłowo ustaliło termin ogłoszenia ustawy ws "rajów podatkowych"

opublikowano: 2014-10-22 przez:

"Ustawa o rajach podatkowych" została opublikowana z opóźnieniem ponieważ RCL nieprawidłowo ustaliło termin jej ogłoszenia; odpowiedzialność za to ponoszą szef Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych i jego zastępca - wynika z kontroli KPRM w RCL.


W środę na stronie internetowej KPRM opublikowano sprawozdanie szefa kancelarii premiera Jacka Cichockiego z kontroli przeprowadzonej w Rządowym Centrum Legislacji w związku z opóźnieniem publikacji ustawy, dzięki której rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę.

Jak czytamy w sprawozdaniu, odpowiedzialność za nieprawidłowe ustalenie terminu publikacji ustawy ponoszą: dyrektor Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych (DDUiSI) Jarosław Deminet oraz zastępca DDUiSI Marek Głuch, "którzy dokonywali analizy przepisów vacatio legis i w konsekwencji nie nadali pracom właściwego priorytetu, tj. przyspieszonego trybu prac".

Według ustaleń KPRM Deminet uznał, że nieprzekraczalnym terminem publikacji był 30 listopada 2014 r., ponieważ z ogólnych zasad dotyczących przepisów podatkowych wynikała konieczność ogłoszenia ustawy do końca listopada 2014 r., natomiast zastępca dyrektora departamentu w ogóle nie określił terminu publikacji.

Ustawa dzięki, której rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. RCL opublikowało ją jednak 3 października, w efekcie istniały obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem. W związku z tym posłowie PO przygotowali projekt ustawy skracającej vacatio legis. We wtorek uchwalił ją Sejm, teraz trafi do Senatu.

Po kontroli szef KPRM zalecił prezesowi RCL: "niezwłoczne wdrożenie wewnętrznych procedur ogłaszania aktów prawnych, w tym adekwatnych i skutecznych mechanizmów monitorowania, we współpracy z rządowymi projektodawcami" terminu ich ogłaszania, "wzmocnienie nadzoru nad procesem ogłaszania aktów prawnych", tak aby zapewnić wejście w życie przepisów w planowanym terminie oraz "wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości".(PAP)


 

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy