08.08.2022

Kancelaria Prezydenta: pod koniec września otwarcie punktu interwencyjnej pomocy prawnej

opublikowano: 2015-09-14 przez: Mika Ewelina

Pod koniec września w Kancelarii Prezydenta zostanie otwarty punkt Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej, w którym będą przyjmowani interesanci; to kontynuacja działań znanych wcześniej jako "Dudapomoc" - poinformowano na stronie prezydenckiej kancelarii.

W piątkowym komunikacie podkreślono, że Biuro kontynuuje działania zapoczątkowane w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy.

Biuro Pomocy Prawnej powołane przez wówczas kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudę zaczęło działać w połowie maja - między I a II turą wyborów prezydenckich. W jego działalność zaangażowani byli m.in. europoseł Janusz Wojciechowski i legenda "Solidarności" Zofia Romaszewska. Już wtedy Duda zapowiadał, że jeśli wygra, biuro będzie funkcjonowało w ramach jego kancelarii.

Duda mówił wówczas, że podczas swoich podróży kampanijnych po Polsce wysłuchał wielu historii ludzi, borykających się z "fatalnym" traktowaniem przez wymiar sprawiedliwości. Jak podkreślał, wynika z nich, że państwo jest wobec ludzi "opresyjne", "niszczy obywateli", którzy czują się "jak przedmioty przesuwane z kąta w kąt". Andrzej Duda powiedział wówczas, że chciałby, by Polacy nieradzący sobie z rozwiązywaniem takich problemów, mogli zgłaszać się do Biura Pomocy Prawnej.

 

Pod koniec lipca zapowiedziano, że przy kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy powstanie specjalne biuro interwencji, które zastąpi „Dudapomoc” zajmującą się bezpłatnymi poradami prawnymi. Andrzej Duda, wówczas jeszcze prezydent elekt, spotkał się wtedy z kilkudziesięcioma osobami zaangażowanymi w prace Biura Pomocy Prawnej tzw. Dudapomocy.

"Moją ideą było i jest, żeby pomoc prezydenta była pomocą interwencyjną. Z jednej strony chodzi o to, żeby pomóc, a z drugiej strony, żeby zebrać informacje o tych organach administracji publicznej i sądowniczej, w których źle się dzieje, w których dzięki instrumentom, które posiada prezydent, skuteczna interwencja była możliwa. Skuteczna interwencja ma znaczenie nie tylko indywidualne, ale także znaczenie legislacyjne, prawne. W tym kierunku +Dudapomoc+ będzie zmierzała" – mówił wtedy Andrzej Duda.

W piątkowym komunikacie prezydenckiej kancelarii poinformowano, że zapisy na spotkania w Biurze Interwencyjnej Pomocy Prawnej będą się odbywać telefonicznie, a rejestracja osób zainteresowanych osobistym kontaktem z pracownikami i współpracownikami Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej rozpoczyna się 15 września. Tego dnia uruchomiony zostanie numer telefonu 22 695-11-11, czynny w godzinach 9.00-15.00.

Ponieważ obsługa obywateli będzie odbywała się między innymi w Pałacu Prezydenckim, procedury bezpieczeństwa umożliwiają wejście wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu spotkania na konkretny dzień i godzinę - informuje prezydencka kancelaria. W komunikacie podkreślono, że osoby przyjeżdżające na spotkanie proszone są o zabranie: dokumentu tożsamości, kopii zgromadzonej dokumentacji, która jest istotna dla sprawy (pisma z urzędów, decyzje), co umożliwi analizę sytuacji pracownikowi Biura.

Z prezydenckim Biurem Interwencyjnej Pomocy Prawnej nawiąże współpracę Naczelna Rada Adwokacka - informowano na stronie adwokatura.pl pod koniec sierpnia. W komunikacie napisano wówczas, że doszło do spotkania prezesa Rady Andrzeja Zwary z dyrektorem Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta Pawłem Firlejem, którego celem było nawiązanie współpracy pomiędzy Radą a Biurem "w zakresie dotyczącym wykorzystania doświadczenia adwokatury w działalności Biura oraz wypracowania systemowych mechanizmów pozwalających na dobrowolne uczestnictwo zarówno adwokatów, jak i aplikantów adwokackich w działalności statutowej Biura".

Według tej informacji w ramach wspólnego programu zainteresowani współpracą adwokaci i aplikanci adwokaccy drugiego i trzeciego roku mieliby za zadanie dokonywać wstępnej selekcji spraw wpływających do Biura oraz przekazywać wskazania co do dalszego postępowania w sprawie; zaangażowanie aplikantów wpisywać się będzie w szkolenia aplikanckie, zaś adwokaci będą mogli uzyskać z tego tytułu punkty w ramach obowiązku doskonalenia zawodowego. Poinformowano także, że ws. współpracy ma zostać podpisane porozumienie, a koordynatorem programu z ramienia NRA została adw. Anisa Gnacikowska.(PAP)

Prawo i praktyka

Przygody Radcy Antoniego

Odwiedź także

Nasze inicjatywy